“Başvuru harcıyla belediye esnafa ortak oluyor”

“Başvuru harcıyla belediye esnafa ortak oluyor”

AK Parti Grubu esnaftan alınan başvuru harcına yapılan yüzde bin 500’lük zammı eleştirdi, CHP’liler uygulamanın küçük esnafı koruduğunu savundu

“Başvuru harcıyla belediye esnafa ortak oluyor”

Bornova Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci oturumu Başkan Mustafa İduğ başkanlığında toplandı. 2020 yılı Performansa Kabulü ve 2020-2022 yıllarına ait Gelir-Gider Bütçesinin görüşüldüğü meclise esnaf başvuru harcıyla ilgili tartışma damgasını vurdu. AK Parti’li Cesim Çelik, “Esnaf daha işe başlamadan belediye esnafa ortak oluyor” dedi.

AK Parti Grubu adına söz alan Cesim Çelik, 2020 yılı içinde Bornova Belediyesi’nden işyeri açma ve çalışma ruhsatı esnafların işe başlamadan belediyenin kendilerine ortak olacak düzeyde bir harç ödeyeceklerini savundu. Çelik, tiyatro, sinema, düğün salonu açacak kişilerin çok yüksek rakamlar ödeyeceğini belirterek, “Bu işletmeciler 2019’da başvurduklarında 974 TL 2020’de başvurduklarında 7 bin TL ödeyecekler. İkinci sınıf bir işletme 2019’da 680 TL öderken 2020’de 5 bin TL yani 7 kat bir ödeme yapmış oluyor” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Kemeraltı çarşısı da turuncu çember içinde

Çelik, durumun lokanta, kebapçı, pizzacı, internet, berber veya kuaför için de geçerli olduğunu söyledi.

TARİFEYİ GÖZDEN GEÇİRİN

AK Parti Grup Sözcüsü Sait Tatlı da, Başkan İduğ’a özel sektörden geldiği yönündeki beyanlarını hatırlatarak, “Sizden beklenen esnafın sorun ve sıkıntılarına bir yenisini eklemek değil, mümkünse bir sıkıntısını gidermek yönünde olmalıydı. AK Parti Grubu adına en azından bu ücret tarifesi ile ilgili henüz bütçe oylanmamışken; yeniden gözden geçirmenizi tavsiye ederiz” diye konuştu.

Tatlı ayrıca, kent içi yolların tümünün onarım ve bakımı için sadece 10 milyon TL ayrıldığının altını çizerek, “Yol bakımı ve yeni yol açmak dahil 10 milyon TL ayrılmış. Yine bir yüzme havuzu için tüm yollara ayrılan bütçe kadar para ayrılıyor. Kültür işleri bütçesi yüzde 60 artmış görünüyor. Bu müdürlükteki temsil tanıtım giderindeki artış yüzde 35’tir” sözlerine yer verdi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Karşıyaka Belediyesi’nden memur maaşlarına zam

Tatlı, 2020 yılı için ayrılan 34 milyon 500 bin TL’lik yatırım bütçesinin de Bornova için yetersiz olduğunu vurguladı.

ESNAFI KORUYORUZ

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ da, söz konusu tarife artışının bütün esnafı kapsamadığını belirterek, “Küçük esnafa zarar veren bir şey yok. Biz büyük marketlerin de şehir dışına çıkarılmasından yanayız. Söz konusu tarife Bornova’daki küçük esnafı kapsamıyor” dedi.

Bütçe Komisyonu Başkanı Ercan Kahya da, Bornova’da açılacak banka gibi işletmelerin ilgili tarife ödemesinin normal olduğunu söyledi.

Kahya, 2013’ten beri aynı tarifenin uygulandığını söyleyerek, “Karşılaştırma yapılacaksa 2013- 2020 arasında karşılaştırma yapılmalı” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Çeşme sakız üretiminde Sakız Adası’na rakip oluyor!

CHP Grup Başkanvekili Ulaş Polat da, “Sayın Cesim Çelik bize esnafları saydı; ama bize göre esnaf Bornova’daki tuhafiyecidir. Küçük esnaftır” ifadesini kullandı.

TEŞVİK EDİCİ OLMANIZ GEREKİR

Bunun üzerine söz alan AK Parti’li Sait Tatlı, “Esnafı koruduğunuzu söylüyorsunuz. Berber, lokanta bunlar esnaf değil mi? Neredeyse bizim küçük esnafa karşı olduğumuzu söyleyeceksiniz. Peki soruyoruz: Siz sermayeye mi karşısınız? Bornova’nın cazibe merkezi olması için bazı konularda teşvik edici olmanız gerekir. Kaldı ki, elimizdeki veriler esnafın mağdur olacağını gösteriyor. Yıllardır zam yapmadan beklemek yerine yıllara yayarak uygun bir tarife belirlenebilir. Bir anda bu şekilde esnafa yüklenmek doğru değil” sözlerine yer verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.