Başkan Kocaoğlu’ndan ‘ayıplı mal’ yanıtı!

İzmir’in gündeminden 18 yıldır düşmeyen ‘Basmane Çukuru’ bu kez Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu’nun açıklamalarıyla tartışma yarattı.

TMSF’nin Folkart Yapı’yı içinde barındıran Saya Grup’un Livamina Madencilik şirketine 80 milyon Dolar’a satış ihalesi ve TMSF onayının iptali için Güçbirliği Holding, iptal davası açtı.

Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, davalar sonuçlanmadan inşaat yapılamayacağını, bugüne gelen süreçten Büyükşehir Belediyesi’nin de sorumlu olduğunu açıkladı. Bu gelişmelerin ardından ise Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, mahkemenin yürütmeyi durdurma istemini reddettiğini Eylül ayında inşaata başlayacaklarını açıkladı.

ANLAŞMA YAPILDIĞINDA AYIPLI MAL DEĞİLDİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da Kemal Zorlu’nun kuruma yönelik eleştirileri, belediyenin ayıplı mal satıp satmadığı, imar planlarını yapmada yavaş kaldığı şeklindeki iddialarına yönelik açıklamalarda bulundu.

Başkan Kocaoğlu, belediyenin Basmane çukuruyla ilgili Ahmet Piriştina döneminde de kendi döneminde de planlar yaptığını, planların mahkeme kararıyla bozulduğunu ifade etti. Güçbirliği’nin araziyi aldığı zaman belediyenin ayıplı mal satmadığını, anlaşma yapıldığında ayıplı mal olmadığını sonraki gelişmeler üzerine sorunların ortaya çıktığını söyledi.

“AYIPLI MAL SATTIN PARAMIZI GERİ VER” DEMEDİLER
Aziz Kocaoğlu, yıllardır ne Basmane Çukuru’nu alan Güçbirliği Holding’in ne de Büyükşehir Belediyesi’nin birbirlerine dava açmadığını belirterek, “Basmane çukuru arazisini alanlar, ‘kardeşim sen bize ayıplı mal sattın. Gel şu malını al, bizim de paramızı ver’ diyebilirlerdi. Yargıya gidebilirlerdi. ‘Biz sana otopark yaptık. 14 milyon Dolar para verdik. Temele masraf yaptık. Madem ki plan yok, belediye bizim zararımızı karşılasın’ diye dava açabilirlerdi. Açmadılar” dedi. Belediye’nin de dava açmadığını belirten Kocaoğlu, bunda Güçbirliği ve EGS Holding’in binlerce ortağının Egeli, İzmirli olmasının etken olduğunu, onları mağdur etmemek için dava açmadığını söyledi. Kocaoğlu, “Güçbirliği ve EGS Holding’in ortakları Egeli işadamları ve insanlar. Ortaya çıkan problem bu insanlar mağdur olmadan çözülmeliydi. Ortada yapılmış bir anlaşma var. Devlet ve belediyede devamlılık var. Kimse bizden bulmasın, iş yapacaklarsa yapsınlar bakış açısıyla yaklaştık” diye konuştu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  İSTANBUL SÖZLEŞMESİ İÇİN DAYANIŞMA ZİYARETLERİ

İZMİRLİLERİ MAĞDUR ETMEMEK İÇİN DAVA AÇMADI
Kamuoyunda belediyenin yüzde 12 hisse aldığı para ve otoparkla mağdur olduğu görüşü olduğunu belirten Kocaoğlu, meslek odalarının de yeni plana dava açma hazırlığı yaptığını söyledi. Kocaoğlu “Odalarla yaptığım görüşmede ‘planı gerçekleştirebilmek için belediye hissesini EGS ve Güçbirliği’nin onayı ile yüzde 30’a çıkartırsak siz de davadan vazgeçer misiniz” dedim. Odalar, kamu yararının bu şekilde üç aşağı beş yukarı tesis ettiğini, belediye mağduriyetinin giderildiğini görüşüyle yüzde 30 hisse alınırsa plana dava açmayacaklarını ifade ettiler. Bu iş için iki kez de Yüksel Çakmur’a gittim. Çakmur ikinci görüşmede tamamını almamı istedi. Kendisine teşekkür edip çıktım” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Buca’da engelli kedilere 5 yıldızlı hizmet  

Büyükşehir Belediye Başkanı, İzmirlileri ve kenti düşündüğü için dava açmadığını belirterek “Biz dava açsaydık ne olacaktı. İzmirlilerin ortak olduğu ve belediyenin gerçekleştirmeye çalıştığı projeden dolayı İzmirlileri mağdur etmiş olacaktım. Basmane çukurunun tamamının alınmasıyla ilgili hesaplama da yaptırmıştım. Otopark, ödenen para, temel masraflarını topladık. Belediyenin çıkan fiyatı ödeyecek gücü vardı. Parası olmasa bile kredibilitesi vardı. Ama mutabakatla çözülmesi önemliydi. Hissemizin yüzde 30’a çıkması süreci için Güçbirliği ve EGS Holding yönetimlerine çok teşekkür ederim. En ufak bir zorluk çıkartmadılar. Kamuoyu da rahatladı” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 30 HİSSE VE ÖZEL İDARE BİNASINI BEKLEDİM
Başkan Kocağlu, belediyenin bu konuda suçlanmasının normal olduğunu belirterek, “Birisi suçlanacaksa mutlaka belediye suçlanacak. Bu da hayatın kuralı. Ben kimseye kırgın ve dargın değilim. Başından sonuna kadar doğru yaptığımıza inanıyorum” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  İngiltere Prensi hayatını kaybetti!

Pek çok ilçe belediye binasının yapım masrafının yarısından fazlasını karşıladığını ama Büyükşehir’e bir hizmet binası yapamadığını belirten Kocaoğlu, beklemenin parayı tasarruflu kullanma gayretinden kaynaklandığını söyledi.

Kocaoğlu, “Hizmet binamız 25 bin metrekare. Eski Tekel deposu olan Özel İdare binası da aynı büyüklükte. Basmane Çukuru’nda 30 bin metrekarelik yer bekliyorum. SGK’dan Halkapınar’da 20 dönümlük yer aldık. İZSU Genel Müdürlüğü’nü Halkıpınar’a taşıyınca Konak’taki İZSU binası var. Bu kadar bina varken parayı tasarruflu kullanmamız gerektiği için bekledik. Birinden biri gerçekleşse nefes alırdık. İkisi gerçekleşse tüm bina sorunumuz çözülüyordu. Basmane, Özel İdare binasına taşınacaktık. Merkez binayı güçlendirip, restore edecektir. İzmir Büyükşehir Belediyesi kiradan kurtulacaktı. Personele huzurlu çalışma ortama yaratacaktık” dedi.

Kocaoğlu, Basmane Çukuru’ndaki yüzde 30 hisseye karşılık Kültürpark’a yapılacak sergi ve kültür merkezinin yapılması önerisine ise yapılacak merkezde fuar işlevlerinin sürdürülecek olması nedeniyle sıcak bakmadığını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.