Başkan Kocaoğlu’ndan Ankara Raporu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, iki günlük Ankara temaslarının oldukça verimli geçtiğini ve uzun süredir onay bekleyen projeler için olumlu geri dönüşler aldığını söyledi.

Yıldırım’la yeniden buluşacaklar

Ankara’daki ilk  ziyaretini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a gerçekleştirdiğini kaydeden Başkan Kocaoğlu, “Sayın Bakan’la kent gündemindeki önemli konuları konuştuk. Her iki taraf için de verimli bir görüşme olduğunu söyleyebilirim. En kısa zamanda yeniden bir araya geleceğiz. Sayın Yıldırım, daha önce olduğu gibi, destek sözünü yineledi” dedi. Başkan Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara’da onay bekleyen işleriyle ilgili bir dosyayı da Bakan Yıldırım’a takdim ettiklerini hatırlatarak, “İZBAN projesinin Selçuk ayağında geldiğimiz noktayı masaya yatırdık ve Bergama hattının acilen yapılması gerektiği konusunda mutabakata vardık. Ayrıca Üçkuyular pazaryeri için en uygun yerin viyadük altları olduğu konusundaki görüşlerimizi aktardık. Sayın Yıldırım, Bakanlık bürokratlarının bu konuya çalışacaklarını söyledi” şeklinde konuştu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Milletvekili Sındır, “çiftçi borçlarının binde beşi tefeci faiziyle yapılandırılıyor”

Eroğlu’dan tam destek

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile yaptığı görüşmenin odak noktasında katı atık bertaraf tesisi ve baraj yatırımlarının yer aldığını kaydeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı şöyle devam etti:

“Sayın Bakan’a ‘katı atık bertaraf tesisiyle ilgili Orman Bölge Müdürlüğü dışındaki tüm kurumlardan olumlu görüş geldiğini’ hatırlatarak bu sürecin hızlandırılması talebinde bulunduk. Ayrıca Yiğitler Barajı’nın su planlamasında İZSU’nun hesaba katılmadığını anlattık ve Ali Onbaşı Barajı’nın DSİ tarafından yapılması konusundaki talep yazımızı ilettik.  Görüşmemizdeki bir başka gündem maddesi de DSİ tarafından yapılan baraj ve göletlerden şebeke suyu olarak da yararlanılması talebimizdi. Sayın Bakan tüm bu konularda olumlu bir tavır sergiledi. Katı atık bertaraf tesisi için destek vereceğini belirtti. Yiğitler Barajı suyunun üçte birinin İZSU’ya verilmesinin doğru olacağını belirtti ve gerekli talimatları verdi.”

Bu haber ilgini çekebilir ->  ALAÇATI SULAK ALANINDA DEVAM EDEN İNŞAATLAR,  KANUNA AYKIRIDIR VE DERHAL DURDURULMALIDIR!

Gündemde katı atık bertarafı vardı

TOKİ Başkan Yardımcısı Sami Er ile gerçekleştirdiği verimli görüşmenin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlarıyla bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, burada Çevre Yönetim Genel Müdürü Muhammet Ecel ve Mekansal Planlama Genel Müdürü Erdal Kayapınar ile görüştü. Büyükşehir Belediyesi’nin Bakanlık’ta bekleyen işlerine ilişkin görüş alışverişinde bulunan Başkan Kocaoğlu, katı atık bertaraf tesisi ve İnciraltı Öneri Planı konularını da gündeme taşıdı.

Bürokratlar bir araya gelecek

Özelleştirme İdaresi Başkan V. Ahmet Aksu ile yapılan toplantının önemli başlıkları ise Büyükşehir Belediyesi’nin izin beklediği iskele tadilat projeleri ile kruvaziyer liman planında yer alması istenen ‘tramvay için gerekli trafo yeri’ oldu. Başkan Kocaoğlu, Pazartesi günü Büyükşehir ve ÖİB bürokratlarının çözüm için bir araya geleceğini duyurdu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan ayı genelgesi

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Alt Yapıdan Sorumlu Genel Müdürü Yardımcısı Dursun Türk ile yapılan görüşmede ise İzmir’in stat meselesi masaya yatırıldı. Başkan Kocaoğlu’nun ‘Alsancak’a 30 bin kişilik stat’ önerisinin gerçekleştirilmesi konusunda sıkıntılar olduğunu belirten Türk, kentin bir başka yerinde UEFA standartlarında 30 bin kişilik yeni bir stadın gerekliliği konusunda olumlu görüş bildirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.