Başkan Kocaoğlu İhtisas Mahkemesi İstedi

İzmirli avukatların kurduğu HUDER (Hukuki Araştırmalar Derneği) Yönetim Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu.  Kısa sürede 100 üyeye ulaştıklarını belirten HUDER İzmir Şube Başkanı Abdulvahap Karakuş, meselelere objektif bakan, hukukçu kimliğini ön planda tutan, siyasete bulaşmadan avukatlık mesleğini layıkıyla yerine getiren meslektaşlarına kapılarının açık olduğunu belirterek, “Paydasında hukuk olan işlerde var olmaya çalışıyoruz. Mesleki dayanışmayı ön planda tutuyoruz. Başkanımızdan da çalışmalarımızda destek bekliyoruz” diye konuştu.

Mesleki dayanışmada dernekleşmenin önemine değinen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise hukuka siyasetin karışmamasını gerektiğini ve bunun “devlet olmanın bir şartı” olduğunu belirterek, dernek çatısı altında bir araya gelen avukatlara başarılar diledi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Gaziemir’in balkonlarında bayram coşkusu

Planlamaya ilişkin davalarda “ihtisas mahkemelerinin” eksikliğine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, “Onlar olmadığı için mahkeme hakiminin tayin ettiği bilirkişiler karar veriyor.  Bilirkişinin anlayışına göre dava kaybediliyor ya da kazanılıyor. Çünkü planlamada statik hesabı yapılmıyor; daha esnek ve yoruma açık. Aslında planlama ihtisas mahkemeleri olsa ve hakimler bu konuda eğitim alsa, planlama ile ilgili sıkıntıların büyük bölümü çözülür” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.