Bartholomeos Menemen’de barış güvercinleri uçurdu

Menemen Belediyesi tarafından restore edilen Mermerli Mahallesi’ndeki 19’uncu Yüzyıl eserlerinden Rum Kilisesi Agios Konstantinos, 9 Mayıs 2015’de, İstanbul Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’un da katıldığı törenle hizmete açıldı. 93 yıl aradan sonra yenilenen kilisenin hizmete açılışının birinci yıldönümünde; Yunanistan, Belçika ve Türkiye’den Ortodoks Cemaati üyeleri Menemen’de buluştu.

Patrik Bartholomeos’un yönettiği ayin ve ardından Kilise avlusunda düzenlenen etkiliğe; CHP’li Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in yanı sıra Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argiro Papulia, Orta Makedonya Bölge Vali Yardımcısı Teofanis Pappas, Nea Menemeni Belediye Başkanı Lazaros Kyrizoğlu, Hortiati ve Plea Belediye Başkanı Kaytecidis İgnadyos, Delta Belediye Başkanı Eftinyos Fotopulos, CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak, Belediye Meclis üyeleri ve muhtarlar da katıldı.

BAŞKAN ŞAHİN’DEN BARIŞ MESAJI
Menemen’de ayrım yapmadan tüm ibadethanelere hizmet verdiklerine dikkat çeken Başkan Şahin, “Biz yaratılanı yaratandan ötürü sevdik çünkü. İçimizde sevgi var, sevgi var, sevgi var” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  BAŞKAN SANDAL’DAN PERSONELE BAYRAM MÜJDESİ

Patrik Bartholomeos ile barışın sembolü olarak diktikleri zeytin ağacının yeşerdiğini görmenin mutluluğu içerisinde olduğunu belirten Başkan Şahin; savaş, çatışma ortamından herkesin zarar göreceğine dikkat çekerek, “Savaş yok, inadına barış var diyorum. Barışa katkı koymayan insan mutsuz insandır. Eğer hep birlikte mutlu olmak istiyorsak, hep birlikte barışa katkı koymak zorunda olduğumuzun altını da çizmek isterim. Barışa katkı koymak için bu hizmetlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Dün nasıl devam ettiysek bugün de, yarın da devam edeceğiz” diye konuştu.

Bartholomeos Menemen’de barış güvercinleri uçurdu

YİNE GÜVENCİRLER SALINDI
Kilisenin geçen yılki açılışını hatırlatan Şahin’in, “Patrik hazretlerinin konuşmasından sonra geçen yıl barış güvercinleri uçurmuştuk, bu yıl da bunun geleneksel hale gelebilmesi için ve bundan sonrakiler de gelenekselleştirebilsin diye yine barış güvercinleri uçurmaya var mısınız” sözleri katılımcılardan alkış aldı. Daha sonra beyaz güvercinler gökyüzüne salınarak barış mesajları tüm dünyaya ulaştırıldı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Aliağa Pırıl Pırıl, Çiçek Gibi Oluyor

BARTHOLOMEOS, “ELİMİZDE OY OLSAYDI, SİZE VERİRDİK”
Başkan Şahin’e teşekkür ederek konuşmasına başlayan Patrik Bartholomeos, “Geçen sene burada yaşadığımız duygu dolu anlar, bu sene de sayenizde tekrarlanmış oluyor. Size müteşekkiriz. Burada hazır bulunan Yunanistan’dan gelen, hatta Belçika’dan gelen müminlerimiz adına, İstanbul’dan gelen katılımcılar adına sizlere ve sayın mesai arkadaşlarınıza en samimi şükran duygularımızı ifade ediyoruz. Uzun senelerdir bu görevdesiniz, bu makamdasınız. Bu demektir ki Menemenliler sizi çok seviyorlar ve size her defasında oy veriyorlar, laiksiniz. Bizler de elimizde oy olsaydı size verirdik, ama ne yazık ki yok” diye konuştu.

DOSTLUK MESAJI
Başkan Şahin’in barış dolu mesajlarına canı gönülden katıldığını ifade eden Bartholomeos, “Bütün söylediklerinize canı gönülden katılıyoruz. Çünkü, söyledikleriniz insanlığın özlediği şeylerdir. Barış, dostluk, birlik, beraberlik, sevgi bütün bunlara katılıyoruz, bütün bunları paylaşıyoruz. Türk-Yunan ilişkilerinin çok ileriye doğru gitmiş olmasını ve geçenlerde İzmir’de iki ülkenin başbakanlarının buluşmaları ve birkaç anlaşmaya imza atmalarını selamlıyoruz ve bundan umut alıyoruz. Geleceğimiz parlak olsun, barış içerisinde olsun” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı: Ramazan Sevincimizi Paylaşıyoruz

Nea Menemeni Belediye Başkanı Lazaros Kyrizoğlu ise, “Sevgili Anadolu’ya gelme ve izlerimize yürüme şerefine nail olduk” sözleriyle Menemen’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, ev sahipliğinden dolayı Başkan Şahin’e teşekkürlerini iletti.

Karşılıklı hediye takdimlerinin ardından kilise bahçesinde kokteyl eşliğinde etkinlikler gerçekleştirildi. Menemen Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği Karma Zeybek Ekibi ile Nea Menemeni Geleneksel Dans Grubu’nun gösterileriyle devam eden program, Aya Kasyani Kilise Korosu’nun seslendirdiği şarkılarla son buldu. Rum Kilisesi’ndeki törenin ardından Menemen’deki tarihi Taşhan Çarşısı’nı ziyaret eden katılımcılar, Araştırmacı-Yazar Oktay Özengin’in Menemen Tarihi Fotoğraf sergisini dikkatle inceledi. Tepe Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen yemeğe katılanlar sirtaki oynayıp gönüllerince eğlendi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.