Akademisyen ve İş Adamlarına Gözaltı

Akademisyen ve İş Adamlarına Gözaltı

İzmir Emniyet Müdürlüğü haklarında gözaltı kararı verilen, esnaf ve çeşitli meslek gruplarından Gülen Cemaati’ne mensup 57 kişi için operasyon başlattı. Bu kişilerden 34’ü gözaltına alınırken, diğerlerinin yakalanması için çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.

Haklarında gözaltı kararı bulunan ve Fethullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen bazı kişilerin yurt dışına kaçtığı ileri sürüldü.

Operasyonun, İzmir’de temmuzda düzenlenen operasyonun devamı niteliğinde olduğu, ele geçirilen 15 yıllık arşivdeki makbuzların incelenmesi sonucu “himmet” adı altında örgüte yüklü miktarda para yardımı yapan, yardım toplayan ve ticari işlemleri organize ettikleri belirlenen şüpheliler hakkında gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi.

23 KİŞİ ARANIYOR
İzmir merkezli olarak yapılan ve 34 kişinin gözaltına alındığı ‘parelel yapı’ operasyonunda 23 kişinin de arandığı bildirildi. Şüpheliler arasında İzmir Vakıflar Bölge Müdürü K.İ., bir öğretim üyesi, 3 avukat ve işadamlarının da bulunduğu belirtildi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  BAŞKAN BATUR’DAN BAYRAM MESAJI: Dara düşenin yanında olduk

MAKBUZ İNCELEMELERİNDEN YOLA ÇIKILMIŞ
İzmir merkezli olarak Malatya, İstanbul, Eskişehir, Muğla, Antalya’da, 57 kişiye yönelik olarak yapılan ve 34 kişinin gözaltına alındığı ‘parelel yapı’ operasyonunu sürüyor. Operasyonun, İzmir’de geçen temmuz ayında yine ‘paralel devlet yapılanması’na yönelik düzenlenen operasyonun devamı niteliğinde olduğu ve o zaman gözaltına alınıp tutuklanan muhasebeci Ö.K.’dan ele geçirilen, 15 yıllık makbuz ve ajandaların incelenmesi sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda yapıldığı öğrenildi. Yakalama kararı verilen bu 57 kişi dışında 1 şüphelinin daha bulunduğu, ancak sağlık sorunları nedeniyle hakkında gözaltına kararı verilmediği, ikmalen işlem yapılacağı belirtildi.

GÖZALTINDA AVUKAT VE İŞADAMLARI VAR
Gözaltına alınanlar arasında İzmir Vakıflar Bölge Müdürü K.İ., geçen temmuz ayında ‘Paralel yapı’ iddialarına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlardan bazılarının avukatı olan, Aktif Eğitimciler Sendikası’nın da avukatı İ.Ç., kanser hastası olan avukat H.T., 7 Haziran Genel Seçimleri’nde AK Parti İzmir 2’nci Bölge’den milletvekili aday adayı olan avukat M.G., bir giyim firmasının eski sahibi Ç.G., İzmir’de Bayraklı Belediye Başkanlığı için 2009 yerel seçimlerinde AK Parti’den aday gösterilen işadamı S.S.G., işadamı M.B.S., işadamı M.K., Erguvan Derneği yöneticisi A.K. de bulunuyor. Haklarında yakalama kararı çıkarılanlar arasında ise Şifa Hastanesi’nin eski başhekimi M.A. ile diğer şüpheliler Ş.N.U. ve F.O.’nun da yer aldığı öğrenildi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bakan: "10 bin ton çöp aylardır Türkiye limanlarında bekliyor!"

İzmir Vakıflar Bölge Müdürü K.İ.’nin vakıf gayrimenkullerini örgüte usulsüz kullandırdığı suçlamasıyla gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınanlardan sanayici işadamı M.K.’nin yakınları ise İzmir’de yaşadıklarını, firmanın Manisa’da bulunduğunu, geçmiş yıllarda bir kez kurban bağışı yaptıklarını, bunun dışında hiçbir yapıyla bağlantılarının bulunmadığını söyledi.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, operasyonun ‘FETÖ/PDY’ (Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması) olarak adlandırılan terör örgütüne mensup olduğu iddia edilen kişilere yönelik olarak yapıldığı belirtildi. Yapılan toplantılarda, örgüt adına himmet, infak, burs, bağış, kurban ve benzeri adlar altında, katılanlardan ikna yada tehdit ve şantaj yoluyla para topladıkları, bu paraları örgüte aktararak ekonomik kaynak sağladıkları iddiaları ve bu yönde ciddi bulguların bulunması üzerine daha önce Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca başlatılan ve halihazırda devam eden soruşturma kapsamında düzenlendiği bildirildi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Karabağlar Belediyesi’nden bayram dayanışması

Açıklamada, “Toplanan deliller doğrultusunda, haklarında yeterli şüpheye ulaşılan, aralarında iş adamları, avukatlar ve bir bürokratın da bulunduğu 57 kişiye yönelik olarak 18 Aralık 2015 tarihi itibariyle gözaltına alınma talimatı verilmiş, 39 kişiye ait 40 adreste arama ve el koyma işlemi yapılmıştır. Konuya ilişkin soruşturma devam etmektedir” denildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.