“3 Fidan”a anlamlı anma

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 44. yılında Buca’da Üç Fidan Anıtı önünde anıldı. Ellerinde meşaleler, üstlerinde ‘unutmadık’ yazan tişörtleri ve temsili darağacı ile Üç Fidan anıtına yürüyen yüzlerce İzmirli, idam saati olan 04.00’de anıtı önünde andı. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, hiçbir kişisel çıkarları olmadan halkının bağımsızlığı için mücadele edenlerin önünde saygıyla eğildiğini belirtirken, “Tam bağımsızlık mücadelesini sürdürmeye ve yeryüzünü aşkın yüzü yapana kadar kararlılıkla ilerlemeye devam edeceğiz” sözleriyle kararlılığını ortaya koydu.

“3 Fidan”a anlamlı anma

Türkiye’de gelişen gençlik hareketinin en önemli önderlerinden olan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan 1972’de idam edildikleri saatte Buca’da Üç Fidan Anıtı önünde anıldı. Sabah saat 15.30’da Buca Tenis Kulübü önünde toplanan yüzlerce İzmirli, üstlerine ‘unutmadık’ yazılı tişörtler giyip, ellerinde Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in ışığını simgeleyen meşalelerle Üç Fidan Anıtı’na sessizce yürüdü.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Karabağlar Belediyesi’nden bayram dayanışması

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın 44 yıl önce idam edildikleri saat 04.00’de Üç Fidan anıtına ulaşan İzmirliler, siyah karanfil bıraktı.

“3 Fidan”a anlamlı anma

Anma törenine; Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, CHP Buca İlçe Başkanı Çağdaş Kaya, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Sinan Sarıküse, CHP Gençlik Kolları MYK Üyesi Mustafa Evsen, Disk Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Buca Kent Konseyi Başkanı Mürüvet Balcılar, 68’liler platformu üyeleri ve çok sayıda İzmirli katıldı.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ülkeleri için yaptığı bağımsızlık mücadelelerini anlatan video gösterisinin ardından anma törenine katılan kitle temsilcileri tek tek söz alarak bağımsızlık mücadelesini yılmadan sürdüreceklerini dile getirdiler.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Başkan Soyer’den sürpriz bayram kutlaması

CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Sinan Sarıküse,6 Mayıs’ın kendileri için hüznün ve acının yaşandığı bir gün olduğunu belirtirken, “Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının bizlere bırakmaya çalıştığı bu ülkenin kurtuluş amacıydı. Biz gençler olarak bu mücadeleyi kendi yüreğimize aşıladık, bu yolda devam ediyoruz” diye konuştu.

“3 Fidan”a anlamlı anma

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ise, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının verdiği tam bağımsızlık mücadelesinin takipçisi olacaklarını vurgularken konuşmasını, “Bizlerde aynı cesaretle hiç yılmadan tüm baskılara rağmen, ne olursa olsun mücadeleyi sürdürmeye, yeryüzünü aşkın yüzü yapana kadar kararlılıkla ilerlemeye devam edeceğiz. Onların davası önünde saygı ile eğiliyorum, ışıklar içinde yatsınlar”  sözleriyle sonlandırdı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.