Zeytin üreticisine kalite desteği

Zeytin üreticisine kalite desteği

Kırsalda verimi artırmak ve ürün kalitesini yükseltmek için üreticiye yaptığı desteklerle öne çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, zeytinde hasat sonrası kaliteyi artırmak için 2 bin 400 üreticiye 16 bin zeytin kasası dağıttı.

Zeytin üreticisine kalite desteği

“Yerelde kalkınma” hedefinde emin adımlarla ilerleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, kırsalda gerçekleştirdiği hizmetlere aralıksız devam ediyor. Kooperatiflerden yaptığı sözleşmeli alımlar, ova yollarının asfaltlanması, ücretsiz toprak analizi, fidan-tohum ve keçi-koyun dağıtımı gibi destekleriyle üreticiye can suyu olan Büyükşehir Belediyesi, küçük zeytin üreticilerine de yardım elini uzatmaya devam ediyor. Hasat zamanında plastik kasa kullanımının yaygınlaştırılması ile daha kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretilmesini hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Menderes, Bayındır ve Torbalı’da Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlı, 25 dekara kadar zeytin alanına sahip küçük üreticilere, ziraat odaları aracılığıyla zeytin kasası dağıtımı yaptı. Zeytin’deki kaliteyi artırmak için bu yıl 2 bin 399 üreticiye 15 bin 964 zeytin kasası dağıtımı yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl da Aliağa, Çeşme, Dikili, Foça, Karaburun, ve Urla ilçelerindeki 2 bin üreticiye 12 bin 346 zeytin kasası dağıtımı gerçekleştirmişti.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Buca Belediyesi’nden Hemşehrilere Çağrı Var!

Üreticiler, bugüne kadar uygunsuz koşullarda, değişik menşeli çuvallara toplanan, nakledilen ve yağhanelerde sıkım bekleyen zeytinlerde yaşanan kalite kayıplarının, dağıtılan zeytin kasalarıyla ortadan kalkacağını ve kaliteli ürünle daha fazla gelir elde edeceklerini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.