ZEYBEKCİ, KEMERALTI- SMYRNA ARASINI CAZİBE MERKEZİ YAPACAK

ZEYBEKCİ, KEMERALTI- SMYRNA ARASINI CAZİBE MERKEZİ YAPACAK
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Nihat Zeybekci, kentin sahip olduğu kültürel, tarihi değerleri ön plana çıkararak Kemeraltı’ndan Bayraklı Smyrna’ya kadar olan bölgeyi “tarihi alan” haline getireceklerini söyledi. Bu alana Kadifekale ve Agora’yı da dahil edeceklerini belirten Zeybekci, bölgenin turistler için bir çekim merkezi olacağını dile getirdi.
İzmir’in 8 bin 500 yıl öncesine uzanan tarihiyle birçok medeniyetin beşiği olduğunu hatırlatan Zeybekci, “Sahip olduğu antik kent kalıntılarına, Meryemana Evi’ne, doğal güzelliklerine, dünyaca ünlü plajlarına ve tarihi çarşısına rağmen kent yıllık 1 milyon turist çekebiliyor. Demek ki ortada bir yanlış var” dedi.
 YAŞAYAN KEMERALTI
İzmir’deki yaşam kalitesi sorununu çözmeye yönelik hazırlıkları olduğunu aktaran Zeybekci, bunlar arasında kent yaşamına önemli değerler katacak olan “tarihi alanların ön plana çıkarılması” projesinin yer aldığını bildirdi. Turizmin canlanması için İzmir’in elinde önemli değerler bulunduğunu aktaran Zeybekci, şu bilgileri verdi:
“İzmir’in tarihi, yapıları ve yaşayan kültürüyle ön plana çıkarılacak. Kadifekale’den Bayraklı Smyrna’ya uzanan bir alan, İstanbul’un tarihi yarımadası gibi İzmir’in tarihi bölgesi olarak ayağa kaldırılacak. Kemeraltı’nın restore edilmesi ile ilgili çalışmalar Damlacık’tan başlayacak. Bölgede tehlikeli hale gelen yapılar restore edilip sağlamlaştırılarak, karmaşa ortadan kaldırılacak. Çarpıklıklar ve çirkin görüntüler bitecek. Restorasyonlar ve bölgeye kazandırılacak tarihi alanlar ile turizm potansiyeli artırılacak. Böylece ticari faaliyetlerde de hareketlenme sağlanacak.”
AGORA-KADİFEKALE TELEFERİĞİ
Yeşildere Vadisi’nin ise imar planına uygun yapılarla yeniden düzenleneceğini bildiren Zeybekci, “Bölge, rekreasyon alanı olarak Yeşildere halkına sunulacak. Bu bölge tarihi bir kent merkezi haline gelecek. Başka bir proje de Kadifekale’de hayata geçirilecek. Kadifekale’ye çıkıldığında, İzmir tepeden görülecek. Buraya çıkmak için hem nostaljik hem de modern bir teleferik hizmete girecek. Teleferik hattı Kadifekale’den Agora’ya kadar uzanacak” diye konuştu.
Zeybekci, İzmir’deki tüm tescilli tarihi yapılar; hamamlar, ibadethaneler, çeşmeler, evler, köprüler restore edilerek kentin hizmetine ve turizmine kazandırılacağını aktardı.
 MEDENİYETLER MÜZESİ
Zeybekci, ayrıca kent merkezine Paris’teki, Londra’daki gibi dünyanın önde gelen bir medeniyetler müzesi yapılacağı bilgisini vererek, hazırda bekleyen binlerce eserin burada sergileneceğini bildirdi.
Alsancak’ın da kruvaziyer turizminde önemli bir liman haline getirileceği bilgisini veren Zeybekci, bu yatırımların kentin turizmdeki ağırlığını artıracağını, döviz girdisini yükselteceğini söyledi.
ZEYBEKCİ, KEMERALTI- SMYRNA ARASINI CAZİBE MERKEZİ YAPACAK ZEYBEKCİ, KEMERALTI- SMYRNA ARASINI CAZİBE MERKEZİ YAPACAK ZEYBEKCİ, KEMERALTI- SMYRNA ARASINI CAZİBE MERKEZİ YAPACAK ZEYBEKCİ, KEMERALTI- SMYRNA ARASINI CAZİBE MERKEZİ YAPACAK
Bu haber ilgini çekebilir ->  Başkan İduğ, Şampiyonları Ağırladı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.