“Yıkım Kararı Uygulansın!”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tatilini geçirdiği Urla Hacılar Koyu’ndaki villalar hakkında, İl Genel Meclisi’nin 2012 yılında verdiği yıkım kararının Danıştay tarafından onanırken, villalar bu kez İzmir 2’inci İdare Mahkemesi, yapılaşmaya izin veren SİT değişikliği iptal edildi.

SİT değişikliğinin iptal edilmesiyle TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, yerel idareye çağrıda bulundu.

“BİLİM, HUKUK, İNSANLIK KAZANDI”

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin açıklaması şöyle;

“Rant uğruna, kişisel çıkarlar uğruna doğamıza, yaşam alanlarımıza her türlü talanı gerçekleştirmeyi hak bilenlere karşı bilim kazanmıştır, hukuk kazanmıştır, insanlık kazanmıştır, doğa kazanmıştır. Mahkeme kararında ‘İnsan müdahalesinin sit derecesini düşürme sebebi olmayacağı` belirtilmiştir. Artık ortada işlenmiş bir suç vardır. Bu suçun sorumluları bir an önce gerekeni yapmalıdır. Doğadan alınanı doğaya teslim etmenin zamanı gelmiştir. Doğa katliamlarına, yaşam alanlarımıza yapılan müdahalelere, her türlü hukuksuzluğa karşı ülkemizde mücadele eden tüm yurttaşlarımıza, hukuk nezdinde elde edilmiş bu kazanım armağan olsun, geleceğimizin umudu olsun.

Bu haber ilgini çekebilir ->  AK Partili Sait Başdaş’tan Abdül Batur’a Çınartepe Spor Salonu Eleştirisi

“YIKIM KARARI UYGULANSIN”

SİT derecesinin düşürülmesi iptal edilmiş olup, bu bir hukuk zaferdir. Burada bakanlık tarafından yapılan belirli bir alana yönelik düzenleme ve uygulama imar planları da böylece hükümsüz kalmıştır, iptal edilmelidir. Bölgeyi yapılaşmaya açan uygulamalar tamamı ile iptal edilmelidir. Bundan sonra Hacılar Koyu’nda yapılaşma mümkün değildir, doğadan alınan da doğaya geri verilmelidir. Bizim açtığımız davada da aynı bilirkişi raporlarına göre karar açıklanacaktır ve benzer sonucun geleceğine inanıyoruz. Danıştay’dan da benzer sonuç çıktı. Bundan sonraki süreçte yıkım kararlarının da uygulanmasını bekliyoruz. Yasal anlamda sorumlular yıkım işlemini uygulasın” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.