Yaz hevesine kurban olmasınlar

Okulların kapanmasıyla birlikte çocuklarına karne hediyesi alma telaşına girecek olan anne ve babalara Konak Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğü’nden önemli bir uyarı geldi. Evlatlarını sevindirmek isteyen velilerin karne hediyesi olarak Petshop’tan kedi veya köpek satın almamalarını isteyen Veterinerlik Müdürü Sait Tong, hayvan sahiplenirken çok iyi düşünülmesi gerektiğini söyledi.

SORUMLULUĞU BÜYÜK

Ders yılı sonunda çocuklarını sevindirmek isteyen ebeveynlerin hediye olarak evcil hayvan talep etmesi nedeniyle yaz aylarında kedi, köpek ve diğer evcil hayvan satışının arttığını belirten Veteriner Hekim Tong, “Anne ve babalar karnesi iyi geldi diye çocuklarına hediye olarak evcil hayvan alıyorlar. Oysa bir canlıdan hediye olmaz. Bir ailenin hayvan sahiplenmesi çok güzel ancak büyük bir sorumluluğu olduğu unutmamalı. Bir canlıyı sahiplenmenin yükümlülüklerini iyi bilmek, onun ihtiyaçlarını karşılamak gerektiğini unutmamak lazım. Sadece yaz sezonunda birkaç ay değil, 10-15 yıl sürecek bir birlikteliğe adım attıklarını iyi bilsinler. Yaz başı büyük bir hevesle satın alınan evcil hayvanlar tatil dönüşü çeşitli nedenlerle sokağa terk edilmesin” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Ziraat Bankası hayvancılıkla ilgili proje başlattı Kars’ı dahil etmedi

HAYVANIN PSİKOLOJİSİ BOZULUYOR

Evcil hayvanların bir oyuncak ya da hediyelik eşya olmadığı dile getiren Konak Belediyesi Veteriner Müdürü Tong şöyle konuştu:
“İnsanlar nasıl ki çocuk sahibi olmak istediklerinde bir planlama yapıyorlar, evcil hayvan sahibi olmak istediklerinde de aynı şekilde hareket etmeliler. Bir yaz hevesi için hayvan sahiplenip, yaz sonunda onu terk etmek hoş değil. Bu durum hayvanın psikolojisini de bozuyor. Bu nedenle anne ve babalar çocuklarına söz vermeden önce çok iyi düşünüp, sağlıklı karar versinler. Çünkü bir canlının sorumluluğunu almak kolay değil.”

Bu haber ilgini çekebilir ->  EFES SELÇUK BELEDİYESİ RAMAZAN'DA DAYANIŞMAYI BÜYÜTÜYOR

PETSHOP’TAN DEĞİL BARINAKTAN SAHİPLENİN

Hayvan sahibi olmak isteyenlere de Petshop’tan önce mutlaka hayvan barınaklarına veya rehabilitasyon merkezlerine gitmeleri çağrısında bulunan Tong, “Artık Türkiye’nin her yerinde barınaklar ve rehabilitasyon merkezleri bulunuyor. Buralarda da sahiplenmeyi bekleyen çok tatlı kedi ve köpekler var. Hayvan satın almak yerine barınaklardan sahiplenmeyi tercih etsinler” dedi. Konak Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğü olarak sokak hayvanlarını kısırlaştırma ve tedavi hizmetlerinin artarak devam ettiğini belirten Tong, aşılama yapılan hayvanların alındığı yerlere bırakıldığını söyledi. Tong, vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda hayvan sahiplendirilmesi yaptıklarını da sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.