Usülsüzlük iddilarına Karabağlar Belediyesi’nden yanıt

Yerel seçimlerin ardından Karabağlar Belediyesi’nde gerçekleştirilen ilk meclis toplantısında görüşülen 2018 yılına ilişkin “Denetim Komisyon Raporu” tartışma konusu oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Fikret Mısırlı, belediye bütçesindeki harcama kalemlerine ilişkin usulsüzlükler tespit ettiklerini belirtirken, belediyeden yapılan açıklamada, şeffaf, hesap verebilir bir yönetim anlayışıyla çalışıldığı vurgulandı.

Mısırlı, dün yaptığı açıklamada, AK Parti grubu olarak 2018 yılı faaliyet raporuna olumsuz oy verdiklerini belirtirken, defalarca istemelerine rağmen belediyeden istedikleri belgeleri alamadıklarını ve durumu yargıya taşıyacaklarını vurguladı.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Mısırlı’nın bu iddiaları üzerine Karabağlar Belediyesi’nden yazılı açıklama geldi. İddiaların belediyenin kurumsal kimliğine yönelik haksız algı oluşturabilecek ifadeler içerdiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun“Denetim Komisyonu” başlıklı 25. Maddesinde belediye meclisinin, her ocak ayı toplantısında belediyenin bir önceki yıl gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin denetimi için kendi üyeleri arasından bir denetim komisyonu oluşturacağı,“Komisyonun belediye birimleri ve bağlı kuruluşlarından her türlü bilgi ve belgeyi isteyebileceği, bu isteklerin gecikmeksizin yerine getirileceği” hükmü bulunmaktadır. Diğer taraftan denetlenecek işlerin başlıcasını oluşturan belediyenin gelirleri ve giderleri Belediye Kanunu’nda detaylı olarak belirtilmektedir. Denetim komisyonunun denetim yetkisi belediyenin genel olarak “mali işlemlerinin” denetimini kapsamaktadır.

Ayrıca şunu belirtmek isteriz ki; komisyonun her bir üyesine, denetim komisyonundan bağımsız olarak ve denetimin kapsamı dışında bilgi verilmesi “Belediye Meclis Çalışma Yönetmeliğine” aykırıdır. Söz konusu Yönetmeliğe göre “Denetim komisyonu üye tam sayısının salt çoğunluğu ile toplanır ve katılanların salt çoğunluğu ile karar alır.”

Buna göre; ilgili Yönetmelik kapsamında Denetim Komisyonu’nun istediği tüm bilgi ve belgeler, gelir ve giderler ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemler, kapsamı belirlenen denetim çerçevesinde ve komisyonun aldığı karar doğrultusunda belediye birimlerince “Denetim Komisyonu’na sunulmuştur. Harcama kalemlerine ilişkin belgelerin saklanması iddiası tamamen gerçek dışıdır. Ayrıca bütün bu belgeler Sayıştay tarafından da denetlenmektedir.

Diğer taraftan Belediye Başkanı Yönetmelik hükmü gereği Nisan ayı meclis toplantısında denetim raporunu okutmak suretiyle meclise bilgi vermiştir. Haber içeriğinde yer alan “2018 Denetim Komisyonu Raporuna Yönelik Olumsuz Oy Kullandık. Ancak maalesef CHP’li meclis üyelerinin destek vermesi üzerine, rapor oy çokluğu ile kabul edildi” ifadesi de gerçek dışıdır. Çünkü “Denetim Komisyonu Raporunun oylanması” gibi bir usul Yasada yer almamaktadır. Mecliste oylanan Karabağlar Belediyesi’nin 2018 Yılı Faaliyet Raporundaki açıklamaların yeterli görülüp görülmediğidir.

Gerçek şudur ki; Karabağlar Belediyesi kamuoyunda ekonomik saygınlığı ve itibarı olan, kurumsal yapısıyla örnek bir belediyedir. Açık, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışıyla yaptıklarımızı yürüttüğümüz tüm faaliyetlerle ilgili bilgileri kamuoyuna sunduk. Sunmaya da devam ediyoruz. Durmadık, çalıştık, ürettik ve üretmeye de devam edeceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.