Tren Var, Tören Yok

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, İzmir Banliyö Sistemi kapsamında yapılan ve mevcut Aliağa-Cumaovası hattının Torbalı’ya kadar uzatılmasını sağlayan projede ilk seferin 6 Şubat Cumartesi günü gerçekleştireceğini açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın verdiği talimatla seferlerin başlayacağının müjdesini veren Kaya, “Daha önceden planlandığı gibi, İZBAN Torbalı hattında ilk seferler 6 Şubat Cumartesi günü başlıyor. Sayın Bakanımız Binali Yıldırım talimatı verdi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu ile de mutabık kalındı, vatandaşlarımız 6 Şubat Cumartesi günü İZBAN ile Torbalı’dan İzmir’e, İzmir’den Torbalı’ya seyahat edebilecekler. Sayın Bakanımız Binali Yıldırım’ın Sayın Başbakanımızın Kazakistan programına eşlik edecek olması nedeniyle ertelenen resmi açılış töreni ise başka bir tarihte gerçekleştirilecek. Sayın Bakanımız, açılış töreninin ertelenecek olmasının hizmeti engellemeyeceğini, bu nedenle hattın bir an önce hizmete girmesi gerektiğini belirterek seferlere başlanması talimatını verdi. Kendisine çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Karabağlar Belediyesi’nden bayram dayanışması

MERKEZİ YÖNETİM VE YEREL YÖNETİM İŞBİRLİĞİ
Marmaray projesinden sonra Türkiye’nin en büyük kent içi banliyö sistemi olan İZBAN’da Torbalı hattına seferler Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın verdiği talimatla başlıyor. İzmir’in kent içi ulaşım sorununa kalıcı bir çözüm üretmek amacıyla, merkezi yönetimle yerel yönetimin işbirliği yaptığı, metro standardında hizmet verecek olan raylı sistemde Torbalı hattı işletmeye açıldığında mevcut 80 kilometrelik banliyö hattı 110 kilometreye çıkacak. Bilindiği gibi, mevcut sistemin güneyde Cumaovası’ndan-Tepeköy’e uzatılması amacıyla TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında 14 Mart 2011 tarihinde protokolü imzalanmıştı. TCDD, protokol kapsamında Cumaovası-Tepeköy istasyonları arasındaki mevcut demiryolu hattına yeni 2. hat ilave eti, hattın alt-üst yapısını gerçekleştirdi, hattın kesintisiz işletimini sağlayacak ihata duvarlarını yaptı, sinyal-elektrifikasyon ve telekomünikasyon tesislerini inşaa etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise protokol gereği 6 adet istasyon, 7 adet alt ve 2 adet üst geçit inşaatı bu süre içerisinde tamamladı. Deneme seferleri başarıyla tamamlanan hattın açılmasıyla birlikte kent içi trafikte de ciddi bir rahatlama sağlanacağını hatırlatan AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, “İZBAN Torbalı hattının açılmasıyla birlikte vatandaşlarımız konforlu bir ulaşım imkanına kavuşacak. Kent içi trafikte ciddi bir rahatlama sağlanacak. Sayın Bakanımız Binali Yıldırım İzmir’e kazandırdığı eserlere bir yenisini daha ekledi. Bu noktada kendisine minnettarız. İZBAN Torbalı hattı kentimize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.