Salon Krizi Büyüyor; İzmir’e söyleyecek sözü yok

TMMOB’a bağlı Makine Mühendis Odası İzmir Şubesi’nin Tepekule Kongre Merkezi için AK Parti Kadın Kolları’ndan gelen talebi reddetmesi ancak salonun HDP İl Kongresi’ne açılmasıyla başlayan tartışma sürüyor.

Kongre için İzmir’e gelen HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, MMO’yu kararı nedeniyle sert sözlerle eleştiren AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir evden eve Milletvekili Mahmut Atilla Kaya için “Atilla Kaya’nın açıklamasını gördünüz. MMO bize bu salonu tahsis ederek teröre destek veriyormuş. Bu anlayışı, bu zihniyeti şiddetle evden eve nakliyat istanbul kınıyorum” yorumunu yapmıştı.

Bu sözlere yanıt verirken MMO’ya yönelik eleştirilerini de sürdürdü.

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, “Terör örgütünün siyasi uzantısı haline gelmiş bir partinin lideri, çıkıp hiç sıkılmadan beni kınadığını ifade ediyor. İşte, benim MMO İzmir Şubesi’nin duruş ve eylemleriyle terörü cesaretlendirdiğini ortaya koyduğum açıklamamın ne kadar haklı, ne kadar yerinde olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Hain terör örgütlerine ucuz araç kiralama sırtını dayamış, terör örgütünün siyasi uzantılığını üstlenmiş bir partinin lideri olan Selahattin Demirtaş çıkıp İzmir’de bunları söyleyebiliyor. Demirtaş’ın bu fütursuzluğunun sorumlusu, İzmir’de duruşları ve eylemleriyle terörü cesaretlendirenlerdir” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Milletvekili Sındır, “çiftçi borçlarının binde beşi tefeci faiziyle yapılandırılıyor”

KINAMAK ADINA BİR CESARET GÖSTERECEKSEN, PKK’YI KINA
HDP Eşbaşkanı Demirtaş’ın bir kınamada bulunacaksa önce terör örgütü PKK’yı kınaması gerektiğini belirten Kaya, “Biz terörle mücadelenin kararlılıkla süreceğini üstüne basa basa söylerken, kendisi terörle mücadele adı altında kitle katliamları yapıldığını iddia ediyor ve şahsımı şiddetle kınadığını ifade ediyor. Kazdırdıkları çukurlarla, şiddetten yana politikalarıyla, terörü motive eden açıklamalarıyla yaptıkları ayan beyan ortada olan bir partinin lideri bunları nasıl söyleyebiliyor, doğrusu merak ediyorum. Kınamak adına bir cesaret göstereceksen, PKK için, haince gerçekleştirdikleri saldırılar için Emlak siteleri göster. PKK’nın millete ve devlete karşı olan düşmanca eylemlerini, canlı bomba saldırılarını kınayabiliyor musun? Kendisi, bu ülkede barıştan ve kardeşlikten bahsedecek en son kişilerden birisidir. Selahattin Demirtaş bizi istediği kadar kınasın, doğru bildiğimizi söylemekten vazgeçmeyiz. Terörle mücadeledeki kararlılık politikamız aynı şekilde devam edecek” ifadesinde bulundu.

İZMİR’E SÖYLEYECEK SÖZÜNÜZ YOK
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın İzmir’de söyleyecek sözü olmadığını belirten Kaya, kendisini cesaretlendiren yerel unsurların da İzmir adına konuşamayacağının altını çizdi. İstiklal şehri İzmir’in ay yıldızlı bayrağı kutsal bildiğini ifade eden Kaya, “Doğu’da Apo’nun heykellerini dikme vaadinde bulunan Demirtaş’ın İstiklal şehri İzmir’de şehitlerimizin ruhunu incitecek tavır ve hareketlerine zemin hazırlamak, utanç verici bir ibret tablosu olarak kayıtlara geçecektir. Sırtını Kandil’e, PKK’ya, PYD’ye ve Türkiye’ye düşman odaklara dayadığını iftiharla ifade edenlerin albayrağı kutsal bilen İzmir’e söyleyecek sözü olamaz. Demirtaş ve HDP, bazı meslek odalarında yuvalanmış marjinal yoldaşlarının İzmir’in adına konuştuğunu zannetmesin. İzmir, ‘İlk Kurşun’ ruhunu ve vatan için fedakârlık azmini aynı kararlılıkla taşımaktadır. Demirtaş ve HDP, ya Türkiye düşmanlarıyla ve terör örgütüyle işbirliği halinde çalışmanın sonuçlarıyla yüzleşecek ya da meşru zeminde siyaset yapacaktır. Demirtaş’ın Türkiye düşmanlığıyla harmanladığı küstah üslubu, Türkiye’yi aziz bir emanet olarak gören milletimizin iradesi karşısında yok olmaya mahkûmdur. Terörün vesayeti ve egemenliği altında siyaset yapanların, demokrasiden, insan haklarından, kardeşlik ve barıştan bahsetme hakları yoktur. Sırtını terör örgütüne yaslayanlara pabuç bırakmayız” sözlerini sarf etti.

Bu haber ilgini çekebilir ->  İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan ayı genelgesi

ÇARK EDİŞLERİNİZ NAFİLE
Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne kastedenlerin hukuk önünde hesap vermesi gerekliliğine dikkat çeken Kaya, “Demirtaş, 7 Haziran seçimlerinden iki gün sonra o bildik küstah ve gayrı ciddi üslubuyla sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, ‘Korkma seni asmayacağız, adil bir biçimde yargılayacağız’ demekteydi. Dokunulmazlıkların kalkmasıyla birlikte telaşlandığı anlaşılan  Demirtaş’ın kendisini mağdur gösterme çabası içinde olması anlaşılabilir, fakat sonuç vermeyecek bir yol. Türkiye’ye, kutsal değerlerine, bayrağına ve üstünlüğüne kastedenler, yargı yolu görününce telaşa kapılacaklarına, millet ve devlet düşmanlığından vazgeçmeyi seçsinler. Katliam çağrılarınızın, kışkırtma ve tahriklerinizin, çukur terörünüzün hesabını, hem hukuk hem de tarih önünde vereceksiniz. Son olarak MMO İzmir Şubesi’ne şunu açık ve net bir şekilde hatırlatmak istiyorum. HDP ile eşgüdüm halinde çalıştığınız apaçık ortadadır. HDP’nin İzmir bayiliğini yapmak bir meslek odasının işi değildir ve bu davranış telin edilmeyi hak etmektedir. MMO İzmir Şubesi, İstiklal ruhunun simgesi İzmir’de faaliyet göstermenin bilinci içinde hareket etmek zorundadır” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.