PKK timi çökertildi

İzmir’deki ilk operasyon geçen cuma gecesi Basmane Semti’nde yapıldı. Şüphe üzerine durdurulan otomobildeki iki kişinin üzerinde tabanca bulununca, detaylı arama yapıldı. Detaylı arama sonrasında da otomobildeki kişilerin kente saldırı için gelen PKK’lı teröristler oldukları ortaya çıktı. Bagajdaki giysi dolu valizin içinde ikisi Çin üretimi üç el bombası, bomba düzeneği, fünye, gece görüş dürbünü, iki tabanca ele geçirildi. Bu olaydan sonra polisin İzmir merkez ve Manisa’nın Turgutlu İlçesi’ndeki operasyonlarında toplam 24 kişi gözaltına alındı.

NUSAYBİN’DEN EGE’YE GÖNDERİLMİŞLER
Gözaltına alınan kişilerin verdiği ifade ile polis istihbarat, MİT ve terör ekiplerinin araştırmalarıyla, önemli bilgiler ele edildi. Buna göre otomobilde yakalanan teröristlerden ‘Mervan’ kod adlı Sami Ö. ile ‘Soro’ kod adlı Enes A.’nın örgütün dağ kadrosundan olduğu, Nusaybin’de süren operasyonlarda bombalı saldırılarda bulundukları tespit edildi. İki teröristin daha sonra, bombalı saldırılar yapmaları için Ege Bölgesi’ne gönderildikleri saptandı. Geçen 26 Nisan tarihinde özel araçla Mardin’den Turgutlu’ya gelen iki teröristin, burada kendilerini bekleyen kişilerle buluştukları ve mevsimlik işçilerin çadırlarında gizlendikleri öğrenildi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Tire Belediyesi’nde Skandal...

İLK SALDIRILARI SOMA KIRKÇAĞAÇ YOLUNDA
Teröristler, ilk saldırılarını, geçen 28 Nisan’da, Soma – Kırkağaç karayolunda yaptı. Yolun kenarına iki bombayı yerleştiren teröristlerin ardından sahte ihbarla askerin bölgeye gelmesini sağladıkları belirlendi. Patlama bölgesine yaklaşık 200 metre uzaklıkta çalıların arasına gizlenen teröristlerin, özel yaptıkları kumandanın ‘1’ tuşuna basıp ilkini, ‘2’ tuşuyla ikinci patlatmayı gerçekleştirdikleri aktarıldı. Saldırı sonrasında dağlık alandan kaçıp tekrar Turgutlu’ya geçip gizlenen saldırganların, bu kez İzmir’de saldırı planlamak için kente geldikleri vurgulandı. Teröristlerin, yakalandığı otomobilin de, Kadifekale bölgesinde kayıt dışı araç kiralayan bir kişiden alındığı ifade edildi. Gözaltına alınan kişilere yönelik araştırmaların sürdüğü yeni operasyonların yapılabileceği bilgisi verildi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı: Ramazan Sevincimizi Paylaşıyoruz

İKİNCİ OPERASYON İÇİN 2 AY BEKLENMİŞ
Kentte dün yapılan ikinci operasyonda ise 17 kilo TNT patlayıcı, patlatmakta kullanılan uzaktan kumanda anahtar sistemi, cep telefonu bulundu. MİT ve emniyet istihbarat ekiplerinin, kentte bombalı saldırı planlayan ikinci grubu da yaklaşık iki aydır takip ettikleri, anlaşıldı. İstihbarat birimlerinin, iki ay boyunda patlayıcının bulunduğu alanı çeşitli yöntemlerle izleyip malzemeyi almaya gelecek bombacıyı bekledikleri öğrenildi. Ancak kentte yapılan peş peşe operasyonlardan sonra bombanın alınmaması üzerine de ikinci operasyonun gerçekleştirildiği, patlayıcıyı saklayan ve buna yardım eden 6 kişinin sorgusunun sürdüğü açıklandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.