“Pazarlık Esasına Dayalı Makam Kabul Etmem”

Dün gerçekleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu toplantısının ardından AK Parti olağanüstü kongreye gidileceği kararı alındı.

Kararın ardından gözler bugün gerçekleşen MYK toplantısına çevrildi. MYK toplantısının ardından AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu basın açıklaması gerçekleştirdi. Toplantıda Olağanüstü kongre tarihide 22 Mayıs olarak belirlendi.

Davutoğlu açıklamada şunları söyledi;

*Bugüne kadar canla başla çalıştığımı düşünüyorum bunun şahidinin de milletimiz olduğunu düşünüyorum. Bugün gelecek perspektifimizi paylaşmam gerekiyor. Birinci dönemin en önemli meydan okuması kurucu ve karizmatik liderden sonra AK Parti’nin geleceğe hazırlanmasıydı.

*Karizmatik liderden sonra bir boşluk doğra ve kan kaybı başlar. Benim genel başkanım olduğum AK Parti’de tek bir istifa yaşanmamış, partimizin omurgasından da hiç bir şey kaybetmemiştir. Bu konuda bana katkıda bulunan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Bu haber ilgini çekebilir ->  “Mavişehir Jeotermal Projesi” Ortak Akıl ile Yürütülecek

*62. hükümet zamanında hedefim ülkeyi huzurlu bir şekilde seçime götürmekti. Kaos senaryoları söz konusuydu. Ülke güvenliği bağlamında daha Başbakan olduğum zamandan itibaren bir meydan okuma vardı. Hem bu olayların üstesinden gelmek, hem de daha büyük terör saldırısıyla karşı karşıya kaldığımızda neler yapabileceğimizi planlamaktı.

*Devam eden yatırımların eksiksiz bir şekilde tamamlanması da bizim en temel görevimizdi. Hiç bir yatırımın takviminde bir şaşma yaşanmamıştır.
* İkinci dönemimiz en kritik dönemdi. Sadece AK Parti itibariyle değil Türk tarihinin en kritik dönemlerinden birisiydi. 7 Haziran 1 Kasım arası. Puslu havayı seven çakallar ortaya çıkmıştı. Partimizde hüzün vardı acaba ne olacak kaygısı vardı. Geriliyor muyuz kaygısı vardı. 7 Haziran’da şunu söyledim; başınızı dik tutun.

Bu haber ilgini çekebilir ->  CHP KONAK’TAN GENÇ ASLI’YA ANMA TÖRENİ

*Huzurunuzda hesap makamında olan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak; üç ayda bütün vaatlerimizi yerine getirmenin huzuru içindeyim.

*Her cephede üzerimize düşeni yapmaya gayret ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız “Emanetçi bir başbakan istemiyoruz” demişti, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık koltuğunun hakkını vermek için gece gündüz çalıştım. Kimse başarısızlıkla itham edemez. İnanmadığım hiç bir şeyi yapmadım. Ben partimizin geleneklerinin yaşatılmasını asli unsur olarak gördüm. Adımımı basmadığım viyaletimiz kalmadı. Bazı vilayetlerimize 7,8,9 kere gittim.

*Değerli basın mensupları, vatandaşlar, AK Parti mensupları. Partimiz yeni bir dönemin eşiğindedir. Yaptığımız istişarelerle 22 Mayıs 2016 günü tüzüğün 70. maddesi gereğince partimizin olağanüstü kongresine gitme kararı aldım.

“BAŞARISIZLIK DUYGUSU YOK”

Bu haber ilgini çekebilir ->  Konaklı çocuklar 23 Nisan’ı çizecek

*Benim bu kararı almamda bir başarısızlık duygusu da pişmanlık da yok.

*Yaptığım görevi hakkıyla yaptım. Peki neden böyle bir karar aldım; hayat insana bir çok şey öğretiyor. Hiç terk etmediğim prensiplerim var. Hiç bir zaman makam talep etmedim.

“PAZARLIK ESASINA DAYALI MAKAM KABUL ETMEM”

*Mutabakatın olmadığı yerde genel başkan adayı olmayı düşünmem.

*Ben yola çıktığımın arkadaşlarımın bizimle olduğundan emin olmak istedim. Benimle olmadıkları an da bana söylemelerini isterim. MKYK’da alınan kararı refik olmakla bağdaştıramadım.

*AK Parti’nin birliği beraberliği için genel başkan değişiminin daha doğru olacağı bende hasıl oldu. Bu bağlamda önümüzdeki olağanüstü kongrede aday olmayı düşünmüyorum.

*Pazarlık esasına dayalı makam kabul etmem

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.