Ölüm Yeleği Baskını

İzmir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, sığınmacıların umut yolculuğunda can güvenliklerini sağlaması için kullandıkları can yeleği ile zodiyak botların, üretildiği imalathanelere baskın yaptı. Yeleklerin sahte olduğu, zodiyak botun ise kötü bir işçilikle, küçük bir atölyede üretildiği ortaya çıktı. İmalathaneyi yeni açtıklarını belirten bot üreticisi Tuna Çakır, çok kaliteli üretim yaptıklarını, askere bile bot sattıklarını ileri sürdü.

Ülkelerindeki iç karışıklıklardan kaçak Suriyeliler’in çoğunlukta olduğu sığınmacı grupları, Yunan adalarına geçmek isterken acı olaylar görüldü. Birçok mülteci, patlayan botlardan denize saçıldı, sahte can yelekleri kendilerini su üzerinde tutamadı, binlercesi öldü. Araştırma yapan yetkililer ölemlere, sahte ve standratlara uygun olmayan ürünlerin neden olduğunu tespit etti. İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Şubesi’ne bağlı birimler, bu tür işyerlerine yönelik denetimlerini sıklaştırdı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Otelcilerden Başkan Batur’a teşekkür

Ölüm Yeleği Baskını

SAHTE CAN YELEĞİ İMALATHANESİ, ORTAYA ÇIKTI

Polis ilk olarak İkiçeşmelik Bölgesi’nde yerlerini tespit ettiği can yeleği imalathanelerine baskın yaptı. ‘Merdivenaltı’ olarak nitelendirilen atölyelerde tanınan bir markanın sahte can yeleklerinin yapıldığı saptandı. Sahte can yeleklerine bu markanın logo ve isminin basıldığı, kumaşının su geçirdiği, içine uygun olmayan poliüretan malzemeler konulduğu anlaşıldı. Buradaki bu malzemelere ve üretilen can yeleklerine el konuldu.

ASKERE BİLE BOT SATMIŞ

Ekipler ikinci denetimlerini ise, MTK Sitesi’ndeki bir işyerine yaptı. İçerisine ancak, bir botun sığdığı imalathanede son yıllarda Ege Denizi’nde görmeye alışılan daha çok sığınmacıların kullandığı botlardan üretildiği belirlendi. Üretilen botlardaki kötü işçilik dikkat çekerken işyeri sahibi Tuna Çakır iddiaları kabul etmedi, üretim sertifika ve izinlerinin olduğunu ileri sürdü. Tuna Çakır, kamyon brandasından bot üretenlerin olduğunu ama kendilerinin böyle bir üretim yapmadıklarını söyledi. Çakır ayrıca, standart malzemelerden ve kaliteli retim yaptıklarını, işçiliklerinin de iyi olduğunu, askeriyeye bile bot sattıklarını iddia etti. Bot üretilen imalathaneye de yine savcının talimatına göre, işlem yapılacağı belirtildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.