Moody’s’ten İzmir’e en yüksek not

Piyasaların “Sıfırcı Hoca” olarak bildiği uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İzmir Büyükşehir’in ulusal notunu en yüksek not olan “Aaa”ya yükseltti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Aa3 olan ulusal ölçek kredi notunu en yüksek seviye olan Aaa’ya yükseltti. İzmir Büyükşehir Belediyesi artırılan not ile 2010 yılından bugüne kadar, ulusal uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi görünümleri de dahil olmak üzere, notunu 17 basamak artırmış oldu.

Piyasalarda “Sıfırcı hoca” olarak bilinen ve birçok ülkede not düşürmeye giden Moody’s tarafından, aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve İsviçre’nin bulunduğu çok az sayıdaki ülkenin sahip olduğu en yüksek kredi notu olan “Aaa” notu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne “ulusal kredi notu” olarak verildi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Karabağlar Belediyesi’nden bayram dayanışması

Şeffaf, güçlü, tutarlı..

Moody’s, ulusal derecelendirme ölçeklerinin yeniden düzenlemesiyle birlikte İzmir’in sağlam faaliyet performansı, etkin finansal yönetimi, güçlü Belediye ekonomisinin güçlenerek sürdüğünü belirtti. Kuruluşun yaptığı açıklamada “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin finansal yönetim uygulamalarının kalitesi ve finansal açıklamalarının şeffaflığı, son derece güçlü iç bütçe prosedürleri, çok yıllık planlamanın etkin kullanımı ve borç yönetim stratejisi ile Türk standartlarına göre yüksek düzeydedir”  ifadesine yer verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin döviz kuru dalgalanmalarına karşı önlem aldığı belirtilen raporda, Belediye’nin yükselen olumlu faaliyet sonuçlarıyla beraber yabancı para birimi cinsinden borçlarının büyük bir kısmını döviz riskine karşı koruyacak düzenlemelere giderek Belediye’nin borç ödeme servisi kapasitesini desteklediği ifade edildi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bakan: "10 bin ton çöp aylardır Türkiye limanlarında bekliyor!"

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin borç yükünün yönetilebilir düzeyde olduğu belirtilen Moody’s’in İzmir raporunda, kredi notlarının İzmir’in yatırım planları için fon çoğunluğunu oluşturan “tutarlı” ve “sağlam” faaliyet performansına ek olarak Belediye’nin “olumlu” mali performansı ve “yeterli” likidite düzeyini yansıttığı açıklandı.

Başkan Kocaoğlu’nun haklı gururu

Moody’s raporunu değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in en yüksek ulusal notu almasının, uyguladıkları mali politikaların başarısının teyidi olduğunu belirterek, “Attığımız adımların sağlamlığını göstermek ve bu başarımızı yinelemek adına çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti:
“Birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkenin kredi notlarının ardı ardına düşürüldüğü bu dönemde böyle bir sonucun alınması elbette tesadüf değil. Uyguladığımız programlar çerçevesinde kamu maliyesinde güçlü duruşumuzu tavizsiz bir şekilde sürdürmemiz, kaynakları etkin, verimli ve yerinde kullanmamız, kritik yapısal reformları hayata geçirmeye devam etmemiz ve belki de en önemlisi, uzun vadeli bir perspektifle gereken ne ise gözümüzü kırpmadan yapmamız, sanırım başarıdaki temel faktörler..  Ulusal kredi notu anlamında alınabilecek bu en yüksek not, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ucuz ve uzun vadeli finansmana erişimini daha da kolaylaştıracaktır.”

Bu haber ilgini çekebilir ->  Başkan Soyer’den sürpriz bayram kutlaması

 

Kredi derecelendirme notları değerlendirmesine göre İzmir’in ulusal kredi notunun yer aldığı ‘’Aaa’’ kategorisi, temerrüt riskinin en düşük olduğu ve finansal yükümlülüklerini yerine getirmek için en yüksek kapasiteyi temsil ediyor. Bu kapasitenin öngörülebilir olumsuzluklardan etkilenme ihtimali ise son derece düşük.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.