Manisa’da ‘siyah elmas’ ormanı bulundu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ‘Siyah Elmas’ olarak değerlendirilen ve kilosu 1000 Euro’ya satılan trüf mantar yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak için başlattığı çalışma kapsamında Demirci İlçesi’nde 1, Soma İlçesi’nde ise 10 hektarlık trüf ormanı tespit edildi. İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Manisa’da tespit edilen doğal trüf ormanlarının koruma altına alındığını anlatırken şöyle konuştu: “Demirci ilçemizde 1 hektarlık alanda, daha çok Soma İlçemizde Çerkez Hamidiye Mahallesi civarlarında ise bir kısmı mera, bir kısmı ormanlık alan olmak üzere yaklaşık 10 hektarlık alanda zengin trüf sahası tespit ettik. Önümüzdeki dönemde trüf ormanın daha da zenginleştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışmamız olacak. Hem ülke hemde o bölgedeki yöre halkına ekonomik anlamda katkı sağlaması hususunda planlama çalışmaları yapılıyor.”

Bu haber ilgini çekebilir ->  AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'den Ramazan Bayramı Mesajı “O güç, bizim içimizde…”

SOMA’NIN ‘YENİ KARA ELMASI’; TRÜF
Özellikle Soma İlçesi’nde keşfedilen zengin trüf ormanını yöre halkının ekonomisine önemli katkı sağlayabileceğini dile getiren Bölge Müdürü Aybal, şöyle konuştu: “Siyah elmas’ olarak nitelendirilen trüf mantarı Soma ilçemize yeni bir boyut kazandırabilir. Şuanda bu alanın koruması tamamen Manisa Orman İşletme Müdürlüğümüzde. Şimdi bu bölgemizde ne kadar trüf mantarı yetiştirilebilir, nasıl yaygınlaştırılabilir, işletmesi nasıl yapılabilir konularında gerekli çalışmaları başlattık. Önümüzdeki süreç içerisinde planlamamızı tamamladıktan sonra buranın işletmesini bölge halkımız içinde meraklı olanlara vereceğiz. Böylece hem kendi, hem ilçe hemde ülke ekonomisine katkı sağlamış olacağız.”

Bu haber ilgini çekebilir ->  Başkan Soyer’den sürpriz bayram kutlaması

Bölge Müdürü Aybal ayrıca, trüf ormanını eko truzmine açık olan bölgelerde olduğunu da belirterek, “Trüf mantarı çok kolay bulunabilen bir mantar değildir. Çok ince araştırması vardır. Bunun için özel köpekler eğitilir. Yurtdışında bazı ülkelerde bunun eko turizmi yapılıyor. Meraklısı olan vatandaşlar özel eğitimli köpekleriyle türf mantarı bulmaya çıkıyor. Soma İlçemizdeki alanda da böyle bir eko turizm yapabiliriz” diye konuştu.

Bölge Müdürü Aybal son olarak, Manisa’daki başka ilçelerde trüf ormanı bulma çalışmalarının devam ettiğini çalışmalar neticesinde ortaya çıkacak trüf ormanlarının koruma altına alınacağını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.