İzmir’de sürü büyüyor, umutlar artıyor!

 Köyden kente göçün önlenmesi ve kırsal kesimin ekonomik anlamda ‘kendine yeter’ hale gelmesi için tarımın desteklenmesi düşüncesiyle yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu alanda önemli bir projeye daha imza attı.

Büyükşehir Belediyesi’nin geliştirdiği proje, kırsalda yaşayan ancak yeterli imkanlara sahip olmadığı için birkaç dönüm arazisinde tarım yapıp çocuklarına ise başka sektörlerde istihdam olanağı arayan ailelere umut ışığı oldu.

Özellikle küçükbaş hayvan varlığının zayıf olduğu bölgelerdeki ailelere dağıtılan koyun ve keçiler hızla üremeye başladı.

Karaburun, Urla, Kınık, Beydağ, Bergama Yuntdağı ve Kiraz ilçelerinde dağıtılan küçükbaş hayvan sayısı 1.695’e ulaştı.

KINIK’TA BAHAR BEREKETİ
Projeye en çok rağbet gösteren ilçelerden biri de Kınık oldu. Geçtiğimiz Ekim ve Aralık aylarından itibaren uygun şartları taşıyan her aileye üç dişi ve bir erkek olmak üzere 4 adet küçükbaş hayvan verildi. Büyükşehir Belediyesi’nin eğitimlerine katılan üreticiler, yetiştirecekleri hayvanlara ilişkin önemli bilgiler edindi. Kınık’ta Ekim ve Aralık aylarında üreticilere toplam 635 küçükbaş hayvan dağıtıldı. Büyükşehir’in dağıttığı koyun ve keçiler kısa sürede 202 yavru verdi. Bazı üreticiler, kendi birikimlerini de dahil ederek elindeki küçükbaş hayvan sayısını 100’lere çıkardı. Projenin yaktığı kıvılcım sayesinde bölge ekonomisinin geleceğinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin önemli yer tutması, geçimini başka sektörlerde arayan Kınıklı köylülerin kendi işlerinin patronu olması hedefleniyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Başkan İduğ, Şampiyonları Ağırladı

İzmir’de sürü büyüyor, umutlar artıyor!

ÜRETİCİLER UMUT DOLU
Projeye katılarak küçükbaş hayvan edinen Kınıklı üreticiler, birkaç yıl içinde büyük sürülere sahip olmayı hedefliyor. Projenin fikir babası Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkürlerini iletmeyi de unutmuyorlar.

Serhat Soner Selvi (Çiftçi): “Büyükşehir ‘hayvan dağıtıyor’ dediler. Ben de gidip muhtarlıktan yazıldım. Adım çıkınca kurslara gittim, bakımlarını da öğrendim. Niyetim büyükbaş hayvancılığa girmekti ama vesile oldu, proje sayesinde küçükbaş hayvancılığa yöneldim. Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği hayvanların ardından kendim de yeni hayvanlar aldım. Şu anda 180 koyunum var. Yerim müsait olduğu için hayvanlar üredikçe sürüyü daha da büyütmek istiyorum.”

Bu haber ilgini çekebilir ->  Çiğli Belediyesi'nden Anneler Günü Sürprizi

Yılmaz Tetik (Çiftçi): “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği 3 koyun ve 1 koçun ardından, kısa sürede yavru almaya başladık. 6 yavruyla birlikte 10 tane küçükbaş hayvanımız oldu. 3-5 tane de kendimiz aldık. Şimdilik günde 1 kg peynirimiz çıkıyor. Birkaç sene sonra 20-30 tane koyunumuz olsa, 20-30 bin TL paramız olur. Bunun da çocuklarımıza faydası olur diye bu işe girdik. Kınık’ta şimdi gördüğüm kadarıyla herkeste bir merak oluştu. 1 kg peynir bugün 20 TL. Bu bile bize bir katkı sağlıyor.”

Halil İbrahim Şimşek (Emekli): “Başkanımız Aziz Kocaoğlu’ndan Allah razı olsun. 3 koyun 1 koçla başladık. Koyunlardan biri üçüz, biri ikiz, diğeri tekli doğum yaptı. 6 yavruyla beraber 10 hayvanımız oldu. Hayvanların cinsleri güzel, sayıları çoğaldıkça işleri de büyütmeyi düşünüyoruz.”

Bu haber ilgini çekebilir ->  Karşıyaka Belediyesi’nden anlamlı armağan

Cengiz Nazlı (Çiftçi): “Büyükşehir Belediyesi’nin bu projesini duyup biz de başvurduk. Çok teşekkür ediyoruz Başkanımıza. Çok güzel bir proje Kınık’ta herkes projeden memnun.”

Melike Aslan (Ev hanımı): “Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği hayvanlara aile olarak birlikte bakıyoruz. Kısa sürede 3 yavru dünyaya geldi. Artık sürüyü büyütmek istiyoruz. Yavruların hepsi istediğimiz gibi dişi doğdu, onlar da üreyince sayıları daha da artacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.