İzmir’de belediyeye bakanlık sorusu: Marksist ateist mi atadınız?

Okuma-yazma bilmeyenler için kurs açan Çiğli Belediye Eğitim Merkezi hakkında isimsiz bir ihbarla inceleme başlatıldı. Bu kapsamda, “Merkezin başına herkes tarafından Marksist-Leninist ve ateist olarak bilinen birinin getirildiği” savunularak, “iddialara” ilişkin bir hafta içinde rapor istendi.

İçişleri Bakanlığı’na geçen 27 Mayıs’ta, Çiğli Belediyesi bünyesinde kurulan ÇİBEM’e ilişkin isimsiz ve imzasız ihbar gönderildi.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre bu ihbarda, ÇİBEM’de örgün eğitim öğrencilerine yönelik derslik açıldığı belirtilerek, “Bu merkezin başına herkes tarafından Marksist-Leninist ve ateist olarak bilinen Serdal Sandal isimli birinin getirildiği, konuya dair ilanlara ve öğrenci kaydına başlandığı” belirtildi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ilin valiliğine kontrollü normalleşme genelgesi

Örgün eğitim öğrencilerine ve lise mezunlarına ancak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel kurumların eğitim verebileceği savunulan ihbarda, “Bu iş için astronomik rakamlar harcanacağı, kanun ve yönetmeliklerin hiçe sayıldığı, bu sürecin parti propagandası olarak kullanıldığı, bu durumun etüt eğitim merkezleri ile özel eğitim kurslarına dönüşen kurumlar için haksız rekabet ortamının doğduğu” ileri sürüldü.

AK PARTİLİ BELEDİYE DE AÇMIŞTI

İçişleri Bakanlığı, ihbarı Çiğli Kaymakamlığı’na yolladı. Kaymakamlığın CHP’li Çiğli Belediye Başkanlığı’na 22 Haziran’da gönderdiği yazıda, bahsi geçen iddiaların incelenerek, 30 Haziran’a kadar İzmir Valiliği’ne sunulmak üzere rapor hazırlanması istendi. ÇİBEM’de okuma yazma kurslarının yanı sıra grafik tasarım, bilgisayar, dijital baskı, sabun ve mum, ahşap, çocuk gelişimi, hasta bakımı, pastacılık, aşçılık ve kuyum alanlarında da eğitim ve sertifika veriliyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  “İzmir Depreminin Ardından Bakanlık Ne Yapmak İstiyor?”

CHP MYK üyesi ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, ÇİBEM’e benzer bir merkezin AK Partili Menderes Belediyesi tarafından da kurulduğunu ve bu merkez hakkında aynı nedenle İzmir 1. İdare Mahkemesi’nde açılan davayı Kasım 2015’te Menderes Belediyesi’nin kazandığını söyledi. (Hürriyet)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.