İzmir Limanı’na turist değil, angus geldi!

Kruvaziyer firmalarının lüks yolcu gemilerinin, güvenlik gerekçesiyle seferlerini iptal ettikleri İzmir’e, turist değil ama, canlı hayvan ithalatı kapsamında 3 gemi dolusu, angus cinsi sığır geldi. İzmir Limanı’ndan bu yılın ilk dört ayında, 32 bin angusun ithalatının yapıldığı belirtildi.

İzmir’e 2016 yılında yapılması planlanan kruvaziyer gemi seferlerinin neredeyse tamamı iptal edildi. Yüzen saray denilen ve her gelişlerinde kente binlerce turist getiren gemilerin rotalarını başka limanları çevirmesi, kente büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Bu durumun düzeltilmesi için yapılabilecekler tartışılmaya başlandı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Kent A.Ş.’de AR-GE çalışmaları hız kesmeden devam ediyor

Geçmiş yıllarda dört geminin aynı gün geldiği İzmir Alsancak Limanı, tur iptalinden sonra aylardır büyük bir sessizliğe büründü. Ancak yük iskelesinde ise bu durumun tersine bir hareketlilik yaşanıyor. Limana 24 saat içinde Uruguay’dan gelen üç gemi ile besi için, angus cinsi binlerce sığır getirildi. Gemiden indirilen anguslar, kamyonlara yüklenenerek Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki besi çifliklerine götürüldü.

CANLI HAYVAN İTHALATI ARTTI
Geçen yıl, Uruguay, Arjantin, Avustralya gibi hayvancılığın gelişmiş olduğu ülkelerden 10 bin 800 angus, gemilerle İzmir Alsancak Limanı’na getirlirken, bu yıl ise bu sayı, yılın ilk dört ayında 32 bine çıkarak büyük artış gösterdi. Canlı hayvan ithalatındaki artışta, önümüzdeki aylarda vergilerin yükselebileceği beklentisinin ve et tüketiminin artmasının rolü olduğu öne sürüldü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.