İzmir Farkı

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında birçok Avrupa ülkesinden önce yaptığı devrimle seçme ve seçilme hakkını alan Türk Kadını ne yazık ki, pek çok devlet kademesinde erkeklerin gölgesinde kalmaktan kurtulamadı.

Ancak ‘Türkiye’nin en aydın kenti’ olarak anılan İzmir’in yerel yönetimi Büyükşehir Belediyesi, bir istisna olarak dikkat çekiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de en çok kadın yöneticinin görev yaptığı kurumlardan biri olarak öne çıkıyor. Kadınların ekonomiden siyasete toplumun her alanında aktif rol almasından yana tavrını her zaman açıkça dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, her fırsatta Belediye’deki kadın yöneticilerin performanslarından ve onlarla birlikte çalışmaktan memnun olduğunu söylüyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bakan: "10 bin ton çöp aylardır Türkiye limanlarında bekliyor!"

Kadın yöneticiler erkeklerden fazla

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Başkan’dan sonraki en önemli makam olan Genel Sekreterlik görevini 5 yıldan bu yana Pervin Şenel Genç yürütüyor. Genç’in en yakın çalışma arkadaşları olan Genel Sekreter Yardımcılıklarından ikisini Fügen Selvitopu ve Aysel Özkan üstlenmiş durumda. Büyükşehir Belediyesi’nde 1.Hukuk Müşavirliği görevi Canan Mut, Teftiş Kurulu Başkanlığı görevi ise Nalan Ziştovili tarafından yürütülüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 33 daire başkanlığının 17’sinde kadın yönetici görev yapıyor. Strateji Geliştirme, Destek Hizmetleri, İmar ve Şehircilik, İmar Denetim, Çevre Koruma ve Kontrol, Bilgi İşlem, Atık Yönetimi, Yapı İşleri, Park ve Bahçeler, Yapım İhaleleri, Etüd ve Projeler, Kültür ve Sanat, Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Muhtarlıklar, Gençlik ve Spor, Mezarlıklar, Sosyal Projeler ve Sosyal Hizmetler dairelerinde kadın daire başkanları görev yapıyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Yücel: “Bayram Gibi Bayram Olsun Diye Çalışıyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 146 müdürlüğün 76’sında ise yine kadın müdür var. Bir başka ifadeyle, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki kadın yönetici sayısı, erkek yöneticilerden daha fazla.

İZSU’nun tepesinde kadınlar var

Yöneticilerinin önemli bir bölümü kadın olan İZSU’da Genel Müdürlük koltuğuna ise 2015 yılı Mayıs ayında, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevini de sürdüren Behiye Fügen Selvitopu oturdu. Selvitopu, 1987 yılında kurulan İZSU Genel Müdürlüğü’nün ilk kadın genel müdürü oldu. İZSU’da, 30’ün üzerinde kadın yönetici görev yapıyor. 3 kişilik Genel Müdür Yardımcısı kadrosunda ise yine Gülay Demircioğlu, Suzan Gök ve Serpil Baran olmak üzere 3 kadın bürokrat görev alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.