Harmandalı’nda Çöpler Kaydı Hayvanlar Altında Kaldı

İZMİR’in Çiğli İlçesi’ndeki Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi’nde bugün (salı) saat 05.00’de çöp kayması oldu. Tapulu arazisinde hayvancılık yapan bir köylünün beş danası, bir atı, 20 köpeği, 100 tavuğu çöp dağlarının altında kaydı. Köylünün avukatı Ömür Kabak, dört yıl önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne kamulaştırmasız el koyma davası açtıklarını, davanın sürdüğünü belirterek, “Altı yıldır buranın kamulaştırılması için mücadele veriyorum. Hiçbir uyarım dikkate alınmadı. İnsanlar da ölebilirdi” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafnıdan işletilen kentin tüm çöpünün döküldüğü Çiğli’deki Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi’nde köyma meydana geldi. Tesisin içindeki tapulu arazisinde tarım yapamadığı için hayvancılık yaparak geçimini sağlayan bir köylünün beş danası, bir atı, 20 köpeği, 100 tavuğu çöp dağlarının altında kaydı. Köylünün avukatı Ömür Kabak, dört yıl önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne kamulaştırmasız el koyma davası açtıklarını, davanın sürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bakan: "10 bin ton çöp aylardır Türkiye limanlarında bekliyor!"

Harmandalı'nda Çöpler Kaydı Hayvanlar Altında Kaldı

“Burası köyün yerlisi olan kişilere ait. Tarım yapamadıkları için hayvancılık yapıyorlar, yoksul insanlar geçimlerini buradan sağlıyorlar. Ahır ve kümesler başlangıçta çöp alanına uzaktı ancak çöp alanı fiili olarak büyütüldüğü için sınıra köylünün yaşadığı sınıra dayandı. Köylünün avukatı olarak Karşıyaka 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 2012 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne kamulaştırmasız el koyma davasıdava açtık. ’Burayı çöplük alanı yaptınız. Çöp döküyorsunuz. Burayı kamulaştırın. Köylünün tapulu arazisine çöp dökmeyin’ dedim. Dava açmadan önce de belediyeye başvurdum ama belediye reddetti. Dava sürerken işgal arttı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'den Ramazan Bayramı Mesajı “O güç, bizim içimizde…”

Bir ay önce belediyeye yeni bir yazılı başvuruda bulundum. ’Burada tehlike var her an çöp kayabilir, patlayabilir, insanlar ölebilir. Buraya ya çöpü dökme ya da kamulaştır’ dedim. İkisini de yapmadı. Yine reddetti. 20 gün önce alanda keşif yapıldı. Belediye temsilcileri alanı gördü ’burasını kamulaştırmayacağız’ dediler. Biz kamulaştırma yapılsın ve zararlarımız tazmin edilsin istiyoruz. Bir faciadan dönüldü, yine olabilir. Bu insanlar orada yaşamaya devam edecek.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.