Fırça darbeleriyle hayata tutundu!

Bayraklı Belediyesi Engelliler Merkezi üyesi Öznur Çam’ın (28) hayat hikayesi gözleri yaşartırken, hayata tutunması ve mücadelesi yüzleri güldürüyor. Çok sevdiği babasını 9 yaşındayken kalp krizi sonucu kaybeden Çam, o günden sonra büyük bir travma geçirdi. Doktorlar, ‘beyni kendisini ölüme terk etti’ dedi. Geçirdiği ameliyatlar sonucu sol koluna felç indi, sol ayağında da problem oluştu. O, bu süreci kendisini ahşap boyamaya vererek, tek elliyle attığı fırça darbeleriyle hayata bağlandı.

Öğretmen olan babasına oldukça düşkün ve ona adeta ona aşık olan Öznur Çam, 9 yaşına kadar her şey babasıyla yaptı. Birlikte ders çalıştılar, birlikte gezdiler, zaman zaman birlikte uyudular. Yine birlikte uyudukları bir gün babası bu sefer ona ‘günaydın’ diyemedi. Kalp krizi sonucu hayata veda eden babanın ardından küçük kız kendisine dünyaya kapadı. Travma geçiren Öznur Çam, bir müddet sonra rahatsızlandı. Doktorlar, küçük kız için, “beyin kendisini ölüme terk etmiş” teşhisi koydu. Ardından çok sayıda ameliyat geçiren Çam’ın, sol koluna felç indi ve sol ayağında da aksama oldu. Tüm bu yaşananların ardından Öznur Çam, hayata ahşap boyama ile tutunmaya başladı. Eline her fırça aldığında tüm sıkıntılarından uzaklaşan Çam’ın, tek eliyle ortaya oyduğu eserler ise büyük beğeni topluyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bornova’da girişimci kadınlar konuştu

ANNEM OLMASA BAŞARAMAZDIM

Başından geçenleri anlatırken oldukça duygulanan ve 28 yaşına gelen Öznur Çam, “Ben babasına aşık bir kız çocuğuydum. Her şeyi babamla yapıyordum. Yeri geldiği zaman babamla uyuyordum. Bir gün kalktığımda babam yanımda hareketsiz bir şekilde yatıyordu. 9 yaşında bir kız çocuğu için büyük bir travma! Annem de büyük travma geçirdi. Benimle o an için ilgilenen olmadı. Babamın ölümünün ardından kısa bir süre sonra ben büyük bir rahatsızlık geçirdim. Doktorlar, aileme, ‘beyin kendi kendini ölüme terk etmiş’ diyor. Kızamık aşısından kalan bir mikrop açığa çıkıyor ve beyin hücrelerini öldürmeye başlıyor. Ameliyattan sonra sol elimi kullanamamaya başladım. Uzun süre tedavi gördüm. Yurt dışından gelen beyin hücresi yapımında kullanılan ilaçlar içtim. Annem bu süreçte çok yıprandı. Ama o olmasa başaramazdım. Sol ayağımda da hafif aksama var. Tedavi oluyorum” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  25 ülkede çekilen kadın portreleri Buca’da

 Fırça darbeleriyle hayata tutundu!

AHŞAP BOYAMA HAYATIMI DEĞİŞTİRDİ

“Ahşap boyama ile tanıştığımda zaten ben engelliydim” diyen Çam, şunları anlattı: “Ahşap boyamayı elime fırçayı aldığım zaman dış dünya ile bağlantım kesiliyor. Bazen evimdeki atölyemde de çalışıyorum, annem dışarıdan  sesleniyor, bir şeyler soruyorlar hiç bir şey duymuyorum. Kendimden geçiyorum resmen. Acayip bir terapi oluyor. Bayraklı’ya geldiğimizde Bayraklı Belediyesi Engeller Merkezi ile tanıştım. Seden Hocam’la tekniğimi biraz daha geliştirdim. Hayallerimin gerçekleşmesi için bir atölye açmam gerekiyor. Seden Hocam’da sağolsun sadece ahşap boyama ile kalmayalı farklı öneriler sundu. ‘Kokulu taş, mum yapımı vesaire bunları da öğreteyim sana’ dedi. Teknikleri geliştiriyorum” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden deprem brifingi

BAŞARACAĞINA İNANIYORUM

Bayraklı Belediyesi Engelliler merkezi öğretmenlerinden Seden Özdamar, Öznur’un kendisini her zaman yanılttığını belirterek, “Bu kadar istekli olacağı aklıma gelmezdi. Her şekilde yanında oldum. Şuanda farklı teknikleri uyguluyor. Hayali atölye açmak. Bunu başaracağına inanıyorum” dedi.

HERKESE ÖRNEK OLUYOR, GURUR DUYUYORUZ

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, belediyenin açtığı kurslar sayesinde birçok kişinin hayata yeniden tutunduğunu belirterek, “Öznur kızımızın hayat hikayesi gerçekten göz yaşartıyor. Ancak hayata tutunuşu, yaptığı işler onunla gurur duymamızı sağlıyor. Yaptığı eserlerin her biri çok güzel. Fırça darbeleriyle rahatlıyor, hayata tutunuyor. Bu herkese örnek olmalı. Belediyemizin düzenlediği kurslarda tam bir aile ortamı oluyor. Öznur, herkese başınızdan çok kötü olaylar geçse de hayata küsmememiz gerektiğini. Hayata nasıl sımsıkı bağlanacağımızı gösteriyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.