Ege’nin iki yakası ‘Sakin Şehir’de buluştu

Seferihisarlılar Samos’tan gelen misafirleri çiçeklerle karşıladı, iki kıyının halkı unutulmaz bir gün yaşadı. Başkan Soyer, “Bugün 450 kişiyi büyük bir mutlulukla ağırlıyoruz derken, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argiro Papoulya, “Seferler iki ülke için güzellikler getirecek” dedi.

Seferihisar Belediyesi, Tursem Turizm, Teos Marina ve Samoslu iş adamlarının iş birliğiyle başlatılan seferlerle Ramazan Bayramı boyunca Türkleri taşıyan feribotlar, ilk kez Yunanistan’dan Türkiye’ye Yunan turistleri getirdi. Yunanistan’ın Samos Adası Karlovassi Limanı ile İzmir’in Seferihisar ilçesi arasında düzenlenen feribot seferleriyle ilk kez Türkiye’ye gelen turist kafilesi, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argiro Papoulya tarafından çiçeklerle karşılandı. Karlovassi’den gelen ekibin içerisinde Samos Valisi Nikolas Katrakazos da yer aldı. Feribotun önünde açtıkları, Türk ve Yunan bayraklarının bulunduğu “Kardeş Karlovassi burada” yazılı pankartla Teos Marina’ya giriş yapan yaklaşık 450 kişi, alanda belediye bandosunun çaldığı müziklerle dans etti. Turistler, yiyecek ve içecek ikramları yapılmasının ardından, Sığacık Kaleiçi’nde stant açan esnaflardan alışveriş yaparak, pazarı gezdi. Seferihisar meydanında Yunan müzik grubunun eşliğinde sirtaki de oynayan Samoslular, yanlarında getirdikleri yiyecek ve içecekleri Seferihisarlılarla paylaştı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  BBŞT’ye 6 Ödül Birden

Seferihisar, Türkiye’nin en hızlı açılan gümrük kapısı oldu

Belediye Başkanı Tunç Soyer, 6 yıl boyunca bu hattın açılması için çok emek verdiklerini belirterek, “Seferihisar, Türkiye’nin en hızlı açılan gümrük kapısı oldu. Bugün ilk kez oradan 400’ün üzerinde kişiyi misafir ettik. Turizmdeki temel ilke, önce en yakınındakini misafir edeceksin. En yakınındakini ağırlayıp turizm hizmetini sunamıyorsan, daha uzaktakini ağırlaman mümkün değil. Bizim ilk yapmamız gereken buydu, onu yapıyoruz” dedi. Ege’nin iki kıyısında yaşayan insanların bir arada çok güzel bir gün geçirdiklerinin de altını çizen Başkan Soyer; “Turizm sadece ticaret, para alışverişi, iş demek değildir. Turizm bu önce barış, kültür alışverişi, insanlar için yeni ufuklar hoşgörü, tolerans ve umut demektir. Her açıdan birbirine çok yakın bu iki halk, bütün engelleri aşarak, dostluk, barış mesajlarıyla bir araya geldi ve gönüllerince eğlendi. Buradan tüm dünyaya iki komşu olarak vereceğimiz mesaj şu; “Denizler ayırmaz birleştirir” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bornova Belediyesi’nden Yürekleri Isıtan Hizmet

Ege'nin iki yakası 'Sakin Şehir'de buluştu

İzmir’e en yakın ada Samos

Bu hattın hem İzmir’e hem Samos’a hareketlilik getireceğini de söyleyen Başkan Soyer; “Yunan Adalarından İzmir’e en yakın çıkış noktası Karlovassi-Seferihisar arası. 4 milyonluk kente, Yunan Adalarından en kolay ulaşma yolu bu hattan geçiyor. Dolayısıyla hem Yunan Adalarına hem İzmir’e çok büyük faydası olacağını düşünüyorum” dedi.

Turizmin yükselmesinden memnunuz

Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argiro Papoulya, yaptığı açıklamada Samos halkının Seferihisar’a gelmekten memnuniyet duyduğunu dile getirerek, “Son yıllarda iki halkın iş birliği çabası ve bunu yüksek sesle dile getirmesinden, turizmin yükselmesinden gayet memnunuz. Sadece turizm değil ticarette de iş birliğinin yükselmesi memnuniyet veriyor. Bu, her iki ülke için güzellikler getirecek” dedi. Konsolosluk çalışanları olarak işbirliğinin gelişmesi için Haziran’da 7 bin vize çıkarttıklarını belirten Papoulya, amaçlarının konaklama zamanını uzatmak, ayrıca adalardan gelenlerin de Türkiye’de uzun süreli tatil yapmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  CHP'li Sertel: “Hem insan hem de virüs taşıdılar”

Samos Valisi Nikolas Katrakazos ise, bu dostluğu çok önem verdiklerini, Seferihisar ve Karlovassi Limanları’nın açılmasıyla birlikte bu iki kardeş halkın çok daha fazla görüşeceğini ve karşılıklı birçok işbirliğine imza atmayı hedeflediklerini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.