Donanma ‘Beyaz Fırtına’ için İzmir’de!

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın düzenli tatbikatlarından ‘Beyaz Fırtına’nın başlamasından sonra savaş gemileri İzmir Limanı’nı ziyaret etti.

Amiral ve üst rütbeli subaylarla Atatürk Anıtı’na çelenk bırakan Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele, tören sonrasında kendisine çiçek veren küçük çocuğu sevdi. İsminin ‘Poyraz’ olduğunu öğrenince “Denizci olacak mısın?” diye soran Oramiral Kösele, oyuncak arabalar hediye etti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın 16 – 27 Mayıs tarihleri arasında Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz’de icra edeceği ‘Beyaz Fırtına Tatbikatı’ başladı. Tatbikat sırasında askeri gemilerin İzmir Limanı’nı ziyaret etmesiyle, Donanma Komutanlığı’nca Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin yanı sıra Harp Filo Komutanı Tümamiral İskender Yıldırım, Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici, Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yaşar Çamur, Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay, Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Aydın Ekin’in yanı sıra üst rütbeli subaylar çelenk töreninde hazır bulundu. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anıt şeref defterini imzalayan Oramiral Veysel Kösele, “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Cumhuriyet donanmasının denize çıkan ilk gemisi Hamidiye kruvazörüyle Karadeniz’de yaptığı seyirde gemi subaylarına sıkça vurguladığı ‘Mükemmel ve kadir bir donanmaya sahip olma’ hedefine ulaşmak üzere tam yol süratle, engin maviliklerde ilerliyoruz. Bugün dünyanın sayılı donanmaları arasında yer alan Türk donanması, ana vatan savunmasına katkı sağlamak, Türkiye Cumhuriyeti’nin denizdeki hükümranlık haklarını, deniz alaka ve menfaatlerini korumak maksadıyla barış dönemini caydırıcı faaliyetleriyle sürdürürken olası bir muhasamata (düşmanlık) yönelik her türlü hazırlığını yapmaktadır. Bu görevlerin icrasında en önemli gücümüz tüm yeteneklerin önünde bir kuvvet çarpanı olarak yer alan seçkin personelimizdir. Gücünü ve kudretini büyük Türk milletinden ve ay yıldızlı bayrağında alan, hak ve menfaatlerimizin korunması maksadıyla tüm unsurlarıyla dünya denizlerinde sarsılmaz azim, irade ve heyecan ile görev yapmakta olan Türk donanmasının, verilecek tüm görevler için hazır olduğunu bu münasebetle bir kez daha belirtmek isteriz” satırlarını yazdı.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Cemil Tugay: “Sözlerimi çarpıtmayın” 

Donanma 'Beyaz Fırtına' için İzmir'de!

KÜÇÜK POYRAZI’I SEVDİ, HEDİYE VERDİ
Çelenk töreninden sonra Oramiral Veysel Kösele, yanına gelip kendisine çiçek veren 5 yaşındaki çocuğu sevdi. Küçük çocuğun isminin ‘Poyraz’ olduğunu öğrenince “Denizci olacak mısın?” diye soran Oramiral Kösele, oyuncak arabalar hediye etti.

Tatbikat faaliyetlerini yönetmek üzere alandan ayrılan Oramiral Veysel Kösele’nin, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu ile Ege Ordu Komutanı Abdullah Recep’i de makamlarında ziyaret edeceği öğrenildi. Oramiral Veysel Kösele ayrıca Salih Reis Fırkateyni, Kemal Reis Fırkateyni ile Büyükada Korveti’nde, 30 şehit yakını ve gaziyle öğle yemeğinde biraraya gelecek. Yarın yapılacak 19 Mayıs kutlamalarında da, körfezde açıkta demirlemiş olan savaş gemileri saat 10.00 – 12.00 ile saat 14.00 – 17.00 saatleri arasında, ziyarete açılacak. Ziyaretçilerin, Emir Çakabey rıhtımından küçük deniz araçlarıyla gemilere götürülecekleri belirtildi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  CHP KONAK’TAN GENÇ ASLI’YA ANMA TÖRENİ

TATBİKATLA DENİZCİLER, HER OLASILIĞA HAZIRLIKLI OLACAK
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada ise birlik ile komutanların görev fonksiyonlarına yönelik kabiliyetlerini pekiştirmek, harbe hazırlık seviyelerini yüksetmek, deniz güvenliğinin devamlılığına katkı sağlamak için yapılan tatbikatta, çeşitli sınıflarda, komutanlıklara bağlı 58 savaş gemisi, 20 helikopter ve deniz karakol uçakları, bombardıman uçakları, havadan ihbar kontrol uçağı görev alacak. Savaş zamanlarında gemilerin karşılaşacakları durumlara karşı yapacakları faaliyetlerin denendiği, gerçek top, güdümlü mermi ve torpidoların kullanılacağı tatbikat, 27 Mayıs 2016 tarihinde, sona erecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.