DİSK o yasayı AYM’ye taşıyor!

Çiğli Organize Sanayi Bölgesi yönetim binasını önünde toplanan DİSK, KESK ve TMMO temsilcileri ve sendikacılar Dostcam fabrikasına kadar yürüdü. Yürüyüş sırasıda ‘Dostcam işçileri yalnız değildir’ sloganları atıldı. Fabrika önünde işçilerle biraraya gelen DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptığı konuşmada, Dost Cam işçilerinin Anayasal haklarını kullandıkları için işten çıkarıldıklarını, Anayasanın 51’inci Maddesi, tüm işçilere, ekonomik, sosyal hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek amacıyla, kimseden izin almaksızın sendikaya üye olma hak ve özgürlüğünü tanıdığını söyledi. Buna karşın Dost Cam’da işveren işçilerin sendikaya üye olmalarını engelleyerek Anayasal bir hakkı çiğnediğini belirten Beko, işçilerin direnişine saygı duyduğunu söyledi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Asırlık yapı, artık Roman Kültür Merkezi

İŞVERENE ÇAĞRI
Dost Cam’da da sosyal bir cinayet işlendiği, işten atılan 117 işçinin evlerinde tencerelerin nasıl kaynayacağını, çocuklarını nasıl doyacağını, nasıl okula gideceğini soran Kani Beko, “İşten atılan arkadaşlarımız işe iade davaları açtı. Hukuki süreç başladı. Ancak ben burada işverene bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum. İşçilerin Anayasal haklarına saygı gösterin ve işten attığınız işçileri geri alın. Burada üretim yeniden başlasın ve mahkemeleri beklemeden iş barışı sağlansın. Biz burada DİSK olarak her türlü sorumluluğu almaya, görüşmeye, konuşmaya hazırız” dedi.

ANAYASA MAHKEMESİ’NE GİDECEĞİZ
Beko, bir yandan işçiler sendikal haklarını kullandıkları için işten çıkarılırken, bir yandan da işçi sınıfı aleyhine yasaların TBMM’den geçtiğini söyledi. ‘Kiralık işçilik’ yasasına evet oyu kullanan vekilleri herkesin gördüğüne dikkat çeken Beko “AKP milletvekilleri sabahlara kadar mesai yaparak bu yasanın çıkmasına uğraştı. İşçileri köle pazarında köle alıp gibi satmaya ‘evet’ dediler. İşçilerin asla emekli olamayacakları, kıdem tazminatı alamayacakları, işsizlik sigortasından faydalanamayacakları bir düzene ‘Evet’ dediler. Maalesef diğer konfederasyonlar da bu süreçte DİSK’i yalnız bırakıp, köleliğe onay verdiler. Bu çalışma düzeni Anayasa’ya aykırıdır. Cumhurbaşkanı bu hukuk dışı ve insanlık dışı yasayı onaylarsa biz mutlaka Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz ve yasanın iptalini isteyeceğiz” dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bornova Belediyespor zirveyi zorluyor

Bu yasayla getirilen ‘Kiralık işçi’ düzeninin yanısıra bir de kıdem tazminalarına göz dikildiğini belirten Beko, işçi sınıfının bedeli ne olursa olsun sonuna kadar direneceğini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.