CHP’li Hukukçular Birarada

CHP’li Hukukçular Birarada

Darbe girişiminin önlenmesinin ardından HSYK’ya yapılan operasyon sonrası CHP hukukçu olan üyelerine çağrıda bulunarak CHP İzmir İl Başkanlığında toplantı gerçekleştirdi.

Yapılan toplantının ardından CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel, CHP İl Sekreteri Birgül Değirmenci ve CHP İl Başkan Yardımcısı Esin Doğan Metin basın açıklamasında bulundu.

Toplantı hakkında açıklamalar yapan Yüksel; “İl Sekreterimiz ve İl Hukuk İşleri Sorumlumuz ilçelerdeki hukuk komisyonlarıyla yaptığımız bir toplantı. Bu darbeden sonra dün ve bugün ortaya çıkmaya başlayan 3bin civarında hakim ve savcının görevden alınması ve gözaltıların yaşanıyor olması bugün 7bin polis açığa alındı. TSK’da zaten büyük tutuklamalar var özellikle hukukçu arkadaşlarımızın yargı camiasında bunun bir cadı avına dönüşmesine endişe etmekteyiz. Bu yüzden yakından takip etme kararı aldık.  “ dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Büyükşehir'de Olağanüstü Toplantı

Yapılan görevden alınmaların ve erlere yapılan linç girişimi hakkında yapacakları çalışmaları anlatan Yüksel; “Yargıda da eğer gerçekten görevden alınmaları gereken bir durum varsa mutlaka alınmalıdır. Uluslararası hukuk çerçevesinde kalınarak gerçekleştirilmesini gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda ilçelerde hukuk  komisyonlarımız bu görevden alınmalarının hukuk çerçevesinde olup olmadıklarını uluslararası hukuka uyup uymadıklarını bir muhalefete yönelik bir tasfiyeye dönüşüp dönüşmediğini yakından takip ederek il yöneticilerine bilgi verecekler. Bununla ilgili bir ‘whatsapp’ grubu oluşturdu. Bu operasyonlar  kandırılan erlerin insanlık dışı bir şekilde  linç girişimini soruşturulmasını bunu yapanlarında yine hukuk çerçevesinde adalete teslim edilmesini gerektiğini konuştuk.” Dedi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Efeslim Kart Türkiye'ye "Umut Işığı" Oldu

Kamu görevlilerin ve vatandaşların demokratik düşüncelerinden dolayı takibe alınmasından dolayı kaygı içinde olduklarını dile getiren Değirmenci; “Sosyal medya üzerinden darbe gecesi yapılan paylaşımların suç olarak ifade edilmesi bir cadı avından başka bir şey değil. Bu durumu kaygı ile izliyoruz. Devlet memurlarının paylaşımları da araştırmaya ve incelemeye tabii tutulması bizi kaygılandırıyor. Demokratikleşme ve özgürlük adına sokaklarda olduğunu ifade edenlerin anti-demokratik talepleri bulunmaktadır. Demokratik çözümlerle sorunların çözülmesini istiyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.