Binlerce İzmirli festivale aktı

Buca Belediyesi, Belenbaşı Yörük Kültürünü Tanıtma ve Kiraz Festivali’nde binlerce İzmirliyi 12. kez ağırladı. Festivale katılan İzmirliler birbirinden eğlenceli etkinlikler ve halk oyunları gösterileri eşliğinde unutulmayacak bir festivale tanıklık ederken düzenlenen yarışmayla Belenbaşı’nın en iyi kirazını ve festival ağasını  seçti.

Buca’nın Belenbaşı Köyü’nde ‘Yörük Kültürünü Tanıtma ve Kiraz Şenliği’ binlerce İzmirli’nin katılımıyla yapıldı. Bu yıl 12’cisi düzenlenen festival Belenbaşı köyü girişinden kortej yürüyüşü ile başladı. Bölge halkının yörük kültürünün izleriyle ürettiği ürünlerin satışa sunduğu organik pazarı birbirinden doyumsuz yöresel tadlara ve göz alıcı kirazlara mekan oldu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Deprem yardımlarının Ramazan kolisi yapılması Meclis gündeminde!

Binlerce İzmirli festivale aktı

Festival açılış törenine Buca Belediyesi Başkan Vekili Murat Işık, CHP Buca İlçe Başkanı Çağdaş Kaya, Bornova Ziraat Odası Başkanı Cengiz Derici ve çok sayıda davetli katıldı. Geçtiğimiz yıllarda festival kapsamında düzenlenen konserler bu yıl, yaşanan terör olayları nedeniyle programda yer almazken, halk dansları gösterileri ile yörüklerin kız alma merasimini anlatan tiyatral gösteri büyük beğeni kazandı.

Festivalde ayrıca geleneksel hale gelen ‘festival ağası’ seçimi yapıldı. 12. Belenbaşı Yörük Kültürünü Tanıtma ve Kiraz Festivali’nin festival ağası Celal Balcı oldu.

Binlerce İzmirli festivale aktı

Belenbaşı’nın en iyi kirazının da belirlenip, üreticisinin ödüllendirildiği festivalde Mustafa İlhan’ın mahsülü en iyi kiraz seçildi. Yarışmada ikinciliği Ahmet Kınacı’nın üçüncülüğü ise Bayram Ali İlhan’ın ürünü kazandı.

Bu haber ilgini çekebilir -> 

Yörük Kültürü’nü Tanıtma ve Kiraz Festivali’nde on binler,  tiyatral gösteriler, söyleşiler ve etkinliklerle coşarken, organik pazarda köylüler tarafından satışa sunulan sebze meyve ve  özel üretim yemeklerden alabilmek için birbiriyle yarıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.