‘Balkon Bahçeciliği’ uygulaması yaygınlaşıyor

Buca Belediyesi, tarımı balkonlara taşıyarak Bucalıları evlerinde organik tarım ile buluşturuyor. Buca Belediyesi’nin kent merkezinde yaşayan vatandaşları toprakla buluşturmak ve balkonlarında çiçek yetiştiriciliğin ötesinde organik olarak mevsimlik sebze meyve yetiştirilmesini sağlamak için geçen yıl başlattığı ‘Balkon Bahçeciliği Uygulama Projesi’ yaygınlaşıyor. Buca Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen projenin gönüllü sayısı bu yıl neredeyse 2 kat artarken, balkon tarımcılığına gönüllü 24 vatandaşa da ilk eğitimleri verildi. Domates ve biber fidesi ile saksı ve gübre dağıtıldı.

‘Balkon Bahçeciliği’ uygulaması yaygınlaşıyor

 

İlçede organik tarımı yaygınlaştırıcı projelere ağırlık veren Buca Belediyesi, geçtiğimiz yıl başlattığı ‘Balkon Bahçeciliği Uygulama Projesi’ ile Bucalıları evlerinde organik tarımla buluşturuyor. Balkonlarda çiçek yetiştiriciliğinin ötesinde organik olarak mevsimlik sebze ve meyve yetiştirilmesini sağlamak için hayata geçirilen proje kapsamında, bu yıl balkon tarımına gönüllü 24 vatandaşa eğitim verildi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Aliağa Pırıl Pırıl, Çiçek Gibi Oluyor

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü koordinasyonunda başlatılan projenin bu yıl ki ayağında ilk eğitimlerini uzmanlardan alan 24 vatandaşa balkon tarımcılığı uygulamalı olarak anlatıldı. Domates ve biber fidesi ile saksı ve gübre dağıtıldı.  Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mine Pakkaner vatandaşlara, balkon tarımcılığının nasıl yapılacağını ve ev yapımı ilaçlama tekniklerini uygulamalı olarak anlattı.

‘Balkon Bahçeciliği’ uygulaması yaygınlaşıyor

‘İZMİR’E ÖRNEK OLMALI’

İnsanların doğadan uzaklaştıkları bir zamanda Buca Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün yaptığı bu çalışmanın çok önemli olduğunu söyleyen Ziraat Mühendisi Mine Pakaner, başta Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina olmak üzere projede emeği geçenlere teşekkür etti. Projenin örnek olup İzmir geneline yaygınlaşması gerektiğini ifade eden Pakaner, “Doğadan koptuğumuz bu zamanda çocuklarımız domatesin, soğanın ve biberin nereden geldiğini bile bilmiyorlar. Neredeyse tezgahlarda yetiştiğini zannedecekler. Balkon Bahçeciliği uygulaması, insanları küçük çaplı da olsa tabiatla buluşturmak için büyük bir şanstır” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.