“Asla teslim olmayız”

CHP Genel Başkan Yardımcısıv ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok yaptığı açıklamada Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik gözaltılara tepki gösterdi.

Türkiye’nin her yeni güne yeni bir “baskı, zorbalık ve hukuksuzlukla” uyandığını ifade eden Altıok, “15 Temmuz gecesi ülkemiz kanlı bir darbenin eşiğinden döndü. O gün darbeciler başarılı olsaydı bugün ne olacaktı? Gazeteler basılacak, cezaevlerinde insanlara işkence yapılacak, binlerce muhalif işinden, olacak, ülkenin üzerine kapkara korku bulutları çökecekti. Peki soruyoruz şimdi, bugünün ne farkı var? Darbe hukuku ortadan kaldıracaktı. Peki bugün hukuk bağımsız ve adil mi? Hukuk işliyor mu? İnsan hakları ve özgürlükler korunuyor mu?” diye sordu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  “Sanayileşmekten Başka Çare Yok"

Türkiye’nin 2016 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 151. sırada yer aldığını belirten Altıok, şöyle devam etti:

“Bugün Türkiye cezaevlerine 105 gazeteci bulunuyor. 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası 170 gazete, dergi, tv, radyo, ajans kapatıldı. 777 gazetecinin sürekli ve sarı basın kartı iptal edildi. 2500 gazeteci işsiz kaldı. Türkiye’de basın hiç olmadığı kadar ağır bir baskı ve sansüre maruz kaldı, üstelik bu baskı ve sansür artarak da devam ediyor. En temel insan haklarının ayaklar altına alınmasından, basın özgürlüğünün hiçe sayılıp gazetecilerin Meclis kürsülerinden, Bakanlar Kurulu sıralarından, canlı yayın ekranlarından terörist ilan edilmesinden, Türkiye Cumhuriyeti’nin iktidar eliyle ucu görünmeyen karanlık bir tünelin ortasına doğru hızla gitmesinden dolayı kaygılıyız ama asla teslim olmayız. Başta Cumhuriyet gazetesinin yöneticileri ve yazarları olmak üzere baskıya ve zorbalığa maruz kalan tüm yurttaşlarımızın yanında olacağız, bu karanlık gidişi birlikte mücadeleyle durduracağız. Ne darbecilere, ne de diktatörlük heveslilerine geçit vermeyeceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.