545 Milyon Yıl Öncesine Gidiyoruz

545 Milyon Yıl Öncesine Gidiyoruz

Bornova Belediyesi, bilim eğitimi konusunda öncülük yapan kuruluşlarından Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde, canlıların ve doğanın son 545 milyon yılık tarihini ortaya koyacak olan Fosil Bilim Sergisi’ni açmaya hazırlanıyor. Geçmişin ayak izlerinin sunulacağı Sergi’yi ziyaret edenler üç boyutlu görsellerle kelimenin tam anlamıyla geçmişe yolculuk yapacak. Bu yolculuk sayesinde bugün doğaya bıraktığımız izlerin, yarın yeni nesillerin önüne geleceği gerçeğini de ortaya koyacak.

Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nin içinde kalıcı olarak tasarlanan Fosil Bilim Sergisi’nde tabiat tarihi, sanatın içinde canlanacak. Serginin temel işlevi kıtaların, okyanusların, gökyüzünün, bitki örtüsünün, canlıların son 545 milyon yıldan günümüze, zaman içerisinde geçirdikleri değişimlerin, bilimsel verilere uygun olarak ve sanatsal vurgularla, anlaşılır hale gelmesini sağlamak olacak. 175 metrekarelik kapalı alanda oluşturulan bu eğitim ve sergi salonunda, paleoartistik unsurlar eşliğinde derinlik ve boyut algısı bir zaman tüneli etkisiyle sağlandı. Sergide; 46 adet üç boyutlu figür ve mulajlar, 95 metrekarelik rölyefler ile duvarda ve tavanda uygulanan 100 metrekareyi bulan görsel tasarımlar bulunuyor. Ocak ayı başından itibaren randevu sistemi ile hizmet vermeye başlayacak olan Fosil Bilim Sergi Salonu’nu 15 kişilik gruplar halinde gezmek mümkün olacak.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bornova’da 48 saatte sonuç dönemi

Bornova’nın eğitimdeki öncülüğünün pek çok farklı projeyle devam ettiğini söyleyen Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Başta üniversitelerimiz olmak üzere tüm eğitim kurumlarımız ilçemizin çıtasını sürekli olarak yükseltiyor. Biz de Bornova Belediyesi olarak eğitim alanında yaptığımız çalışmalarımızla ilçemizin bu konudaki öncülüğünü sürdürmesine katkıda bulunuyoruz. Gençlerimize bilim eğitimi verdiğimiz Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’ndeki sergimiz, burada yapılan çalışmalara yepyeni bir boyut katacaktır. Herkesi bu sergimizi görmeye davet ediyorum” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.