Çeşme’de caretta caretta

Çeşme’de caretta caretta
  • 13 Eylül 2018, 13:04

Alaçatı Mahallesi Mehmet Kuyu mevkisindeki plaja 26 Temmuz’da gelen caretta caretta, Çeşme’de ilk kez yumurta bıraktı. İşletme sahibi Haldun Demirhisar, yumurtaların olduğu bölümü tel örgüyle çevirerek, korumaya aldı. Geçen salı günü yavrular, yumurtalardan çıkmaya başladı.

İlk caretta caretta yavrularının sabaha karşı yumurtalarından çıkarak, denizle buluşmaları, kumdaki ayak izlerinden anlaşıldı. Bunun üzerine Demirhisar, Doğa Koruma Milli Parklar İzmir Şube Müdürlüğü’nü arayarak, bilgi verdi. Bilgi üzerine Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü de olan Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, Orman Mühendisi Hüseyin Akgün ve Çevre Yüksek Mühendisi Nilgün Dinçel ile birlikte kumsala geldi.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Başkan Gümrükçü'den satranç kursiyerlerine ziyaret

Açıklama yapan Prof. Dr. Kaska, Türkiye’de deniz kaplumbağalarının Suriye sınırından Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi’ndeki İztuzu kumsalına kadar 21 üreme bölgesi olduğunu kaydetti. Kum ne kadar sıcak olursa yumurtadan çıkan yavruların dişi olma olasılığının yükseldiğinden bahseden Kaska, “Akdeniz daha sıcak, kuzeye doğru çıktıkça hava da kum da serinliyor. O nedenle bu yuvadan muhtemelen erkek bireyler çıkabilir” dedi.

Yuvayı kazarak, yumurtada sıkışan yavru olup olmadığını kontrol edeceklerini belirten Kaska, “Farkındalık oluşturmak için bunu yapıyoruz. Normalde biz bunu saat 20.00’den sonra yapıyoruz” diye konuştu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Selin Durgut'un yeni hedefi yüzme şampiyonluğu

‘HEPSİNİ DENİZE SALDIK’

Çeşme’nin ilk caretta caretta’larının denize kavuştuğu işletmenin sahibi Haldun Demirhisar, anne caretta caretta’nın 26 Temmuz’da kumsala yumurtlarken, plajda çalışan işçisi tarafından videoya alındığını belirterek, “Bana haber verdiklerinde hemen ilgili mercileri arayarak bildirdim. Yetkililer gelerek, koruma yöntemini anlattılar. Biz de anlattıkları şekilde korumaya aldık. 45 gün sonra doğacaklarını söylemişlerdi. Akşam, yaklaşık 20 yavru denize ulaşmış. Bugün gelen yetkililer de yuvalarında sıkışan yavruları kurtardılar. Hepsini denize saldık. Çeşme’de ilk kez olan bu yavrulamaya hem şahit olduk hem de onlara ev sahipliği yapmış olduk” diye konuştu.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Bornova'da yaz dönemi kurslarına yoğun ilgi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ