Bornova Belediyesinde Neler Oluyor ?

Abdullah POLAT

Abdullah POLAT

  • 12 Ağustos 2016, 17:30

abdula-polatYazının tamamını okumadan en başta söyleyeyim başlığa bakıp bir heves tıklayan muhaliflerin keyiflerini kaçıracak bir yazı aslında 🙂

Gündem oldukça yoğun. Ülke gündemi tam duruldu derken İzmir CHP İl başkanlığı krizi ile yeniden kulisler hareketlendi ve tüm gözler siyasi duruma çevrildi.

Hal böyle olunca belediyelerin özenerek hazırladığı büyük emeklerin verildiği ve  vatandaşa oldukça faydalı birçok hizmet arada kaynadı.

Bu şansızlık genelde hep Bornova Belediyesini buluyor. Ne zaman keyifli ve güzel bir projeye imza atsalar gündem o kadar hızlı değişiyor ki maalesef arada kaynıyorlar.

Öncelikle uzun süredir aklımda olan ve bizzat gidip gördüğüm bir projeleri var. Kedi evi. Aslında kedi evi demek yanlış olur villası demek gerek 🙂 Oldukça iyi düşünülmüş ve gerçekten emek harcanarak gerçekleştirilmiş bir proje. Üstelik belediye imkanları ile yapılan ve sürdürülebilir bir proje. Uzun lafın kısası başka belediyelerin yaptığı gibi reklam olsun diye numunelik yapılan bir proje değil.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Metro ve tramvayda "Cumadan Pazara" kesintisiz sefer dönemi

Bornova_belediyesi_kedi_evi

Bir diğer proje ise direk istihdama yönelik proje. Özellikle hayata atılmak bir meslek sahibi olmak isteyen kadınlar için düşünülmüş bir proje. İş garantili mutfak atölyesi. 

Bu atölyede öncelikle mesleki eğitim alıp meslek öğreniyor kadınlar sonrasında ise iş sahibi oluyorlar. İş garantili bu eğitimler hayatın içinde tutunmaya çalışan kadınlar için gerçekten bir can simidi…

Ve yeni hayata geçirilen bir proje… Oda diğerleri gibi gündemin yoğunluğunda arada kaynadı gitti. Oysa ki bu proje de diğerleri gibi oldukça başarılı ve bir amacı olan proje.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Komedi’nin ustalarından İEF’ye övgü

Çöplerde bulunan atıkların ayrıştırılması belediyelerin sorumluluğunda. Birçok belediye bu işi yapması için özel firmalara para ödüyor. Bornova belediye başkanı Olgun Atila ise tam tersi bunu bir kazanca dönüştürmüş durumda. Oldukça hayırlı bir kazanca demek daha doğru olur.

İlgili firmalar ile yaptığı anlaşma çerçevesinde vatandaşların getirip teslim ettiği kağıt, Cam, Plastik,Yağ ve Pil atıkları karşılığında; binlerce ailenin faydalandığı Dost Market’e  katkı olarak geri dönüyor. Üstelik bu katkıyı sağlayan herkese yıl sonunda kendisinin getirdiği atık malzemeler ile ne kadar aileye katkı sağladığı bilgisi ve teşekkürü ile denetim sağlanmış oluyor.

Bu haber ilgini çekebilir ->  Buca Belediyesi’nden örnek proje: Görme engellilere özel "Nutuk"

Gündemin arasında kaynayan oldukça güzel ve başarılı projelerin bazıları bunlar.

Belediye başkanı olmak sadece yol yapmak çöp toplamak milyonluk yatırımlar yapmak değildir. Zekice ve sürdürülebilir projelere imza atmak vatandaşa dokunmak başarıyı getirir.

Bunları başarmak ve başarılı işlere imza atmakta tabi ki uyum ve özveri ile çalışan ekipler demektir.

İşte tüm bunları tek bir tabloda birleştirebilmek de başkanlık yeteneğidir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. şaşırtıcı dedi ki:

    İzmir gibi bir yerde milyonların döndüğü bir ilde konuşulmaya bile gerek olmayacak kadar ufak bir proje bunu bir başarı gibi sunmak apayrı bir başarısızlık örneği. İş dünyasında bazı fabrikaların bahçesinde bile görebildiğimiz bir örnek insanlar bu tarz projeleri çoktan aştılar ama her zamanki gibi izmir belediyesi çok geriden geliyor.

  2. şaşkın dedi ki:

    Bornovada onca sorun varken ornegın evka4 hardal sokakta yasayan ınsanların elektrıklerı yok kanalızasyonları yok kı bu bahsettıgım yer merkze uzaklıgı 15 dk yazık tesadufen denk geldım ve bornovaya yakıstıramadım boyle bı durumu bıraz cıkıp etrafınıza bakmanızı onerırım bu projelerden zıyade

BİR YORUM YAZ